Written by 18:09 Badania Views: [tptn_views]

Kiedy wykonać badania serologiczne?

Badanie serologiczne jest to badanie z kategorii chorób autoimmunologicznych. Badanie tego rodzaju interpretuje zależność pomiędzy antygenami, a przeciwciałami. Jest to badanie wykonywane z surowicy krwi. Badanie polega na pobraniu krwi, najczęściej z żyły łokciowej. Jego interpretację oraz wynik można zdiagnozować na podstawie norm obowiązującym w danym laboratorium.

Badanie serologiczne wykonywane jest między innymi w reumatologii. Jest bardzo pomocne przy diagnozowaniu chorób takich jak: toczeń rumieniowaty, reumatoidalne zapalenie stawów, borelioza, choroba zwyrodnieniowa stawów.

Wskazaniami do wykonywania badań z profilu reumatycznego są między innymi: długotrwałe, nieustępujące, nasilające się bóle stawów, mięśni, obrzęki stawów, opuchlizny, sztywnienie, zaczerwienienia na twarzy – tak zwany efekt motyla (występujący w przypadku tocznia rumieniowatego), zaczerwienienia – obrzęki po ugryzieniu kleszcza (występujące w przebiegu boreliozy).

W takich wypadkach lekarz reumatolog może nam zlecić badania takie jak:

  • RF – czynnik reumatoidalny, przyczynia się do niszczenia tkanek, jest to przeciwciało, które wyniszcza organizm, działa przeciwko niemu;
  • kwas moczowy, białko C-reaktywne – CRP – jest to białko ostrej fazy, które podwyższone wskazuje na infekcję, atakuje własne tkanki, przez co tworzy stan zapalny;
  • Odczyn Biernackiego OB – jego podwyższony stan także świadczy o przechodzonym właśnie stanie zapalnym;
  • przeciwciała anty – CCP – jest to marker, którego dodatni wynik świadczy o zapaleniu stawów, chorobie autoimmunologicznej, nierozpoznawanie komórek chorych od zdrowych, wyniszczaniu organizmu.
Close