Lekarz internista zajmuje się chorobami narządów wewnętrznych. Specjalizacja internistyczna jest bardzo szeroka i obejmuje właściwie cały organizm:
- serce i układ krążenia
- płuca
- nerki i pęcherz
- układ pokarmowy
- tarczycę
- układ ruchu
Interna w największym stopniu nawiązuje do tradycyjnie pojmowanej medycyny – opiera się ona na kompleksowym podejściu do pacjenta. Internista doskonale sprawdzi się jako lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, ponieważ ma on pełny pogląd na funkcjonowanie całego organizmu, a nie tylko jego fragmentu, związanego z wąską specjalizacją. Dzięki temu jest w stanie szybko zdiagnozować najczęstsze schorzenia i zadbać o właściwą terapię, nierzadko ratując życie pacjenta.
Jakie choroby leczy internista?
Internista może zdiagnozować i wyleczyć wiele chorób. W zakres tej specjalizacji wchodzą dolegliwości takie, jak:
- Choroby układu krążenia (np. nadciśnienie, miażdżyca, arytmia)
- Choroby układu oddechowego (np. różnego typu infekcje, astma, gruźlica)
- Choroby układu pokarmowego (np. choroby żołądka, trzustki czy jelit)
- Choroby narządów ruchu (np. reumatyzm, zmiany zwyrodnieniowe)
- Choroby układu moczowego (np. infekcje, kamica nerkowa)
- Choroby tarczycy (np. choroba Hashimoto, nadczynność i niedoczynność)
- Choroby metaboliczne (np. cukrzyca)
Kiedy należy zgłosić się do internisty?
Do internisty można zgłosić się właściwie z każdą dolegliwością, wyłączywszy problemy typowo ginekologiczne, dermatologiczne czy psychiczne – od podejrzenia grypy po ostry ból w klatce piersiowej. Szczególnie jeśli pacjent nie jest pewien, co mu dolega lub cierpi z powodu wielu różnych chorób, wizyta u internisty będzie najlepszym wyborem.
Jak wygląda wizyta u internisty?
Lekarz internista opiera diagnozę na wywiadzie z pacjentem oraz badaniach fizykalnych. Może także skierować go na badania diagnostyczne, takie jak morfologia krwi, badanie moczu, EKG, RTG, gastroskopia itp. Następnie internista podejmuje decyzję o przebiegu leczenia, wypisując receptę lub kierując pacjenta do szpitala, na zabiegi lub do lekarza-specjalisty w razie potrzeby. Wydaje także zalecenia dotyczące profilaktyki.