Written by 23:05 Poradnik Views: [tptn_views]

Garść przydatnych informacji o elektronicznych receptach

Już od wielu lat Ministerstwo Zdrowia poszukiwało sposobu na rozwiązanie problemów z problemami, które dotyczyły tradycyjnych recept. Błędnie wystawione recepty i nieczytelne pismo lekarzy to tylko niektóre z nich. W 2020 roku pojawiły się e-recepty, które każdy pacjent może łatwo odebrać i wykupić, bez konieczności osobistego odbierania papierowego druczku od lekarza.

Teleporada a e-recepta

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że e-receptę można otrzymać nie tylko po tradycyjnej wizycie u lekarza, ale także teleporadzie. W dzisiejszych czasach coraz większą popularność zdobywają innowacyjne rozwiązania, które bardzo ułatwiają pacjentom codzienne funkcjonowanie. Do takich właśnie rozwiązań należą teleporady. Ministerstwo Zdrowia już od wielu lat pracowało nad wprowadzeniem do powszechnego zastosowania tej formy kontaktu z lekarzem. Udało się w samą porę – teleporady wprowadzono na kilka miesięcy przed początkiem pandemii. W tym trudnym czasie szybko stały się polecaną i często jedyną możliwą, formą odbywania wizyt medycznych. Wielu pacjentów właśnie w dobie pandemii przekonało się, jak wiele ma do zaoferowania medycyna. Okazało się, że teleporady niczym nie odbiegają od tradycyjnych wizyt, a lekarz trafną diagnozę z powodzeniem może postawić na podstawie zwyczajnej rozmowy.

Dzięki nim każdy pacjent może załatwić najważniejsze sprawy bez konieczności wychodzenia z domu. Nie trzeba brać wolnego w pracy bądź też szukać opieki do dzieci, aby udać się do przychodni na tradycyjną wizytę. Rozmowę z lekarzem za pośrednictwem telefonu lub internetu można przeprowadzić w każdym, dogodnym dla pacjenta terminie, niemalże o każdej porze dnia. Warto podkreślić, że teleporada wiąże się także zmniejszonym ryzykiem zarażenia na skutek długotrwałego przebywania w poczekalni przychodni. Telefoniczne konsultacje lekarskie przypominają pod każdym względem tradycyjną wizytę – lekarz przeprowadzi szczegółową rozmowę z pacjentem, a następnie zaplanuje proces jego leczenia oraz w razie potrzeby wystawi zwolnienie z pracy oraz e-receptę.

E-recepta – jak ona działa?

W 2020 roku recepta online stała się alternatywą dla standardowych recept, które w dzisiejszych czasach już praktycznie nie występują. Pacjenci szybko przywykli do wygody, jaką oferuje to rozwiązanie i obecnie ciężko im wyobrazić sobie funkcjonowanie opieki medycznej bez elektronicznych recept. Nic dziwnego – e-recepty nie da się zgubić i zniszczyć, zawiera wszystkie najważniejsze informacje, z tym, że w formie elektronicznej. Warto podkreślić, że e-receptę bez żadnego problemu może zrealizować w aptece nie tylko pacjent, ale także dowolna osoba, która posiada przekazany przez niego kod pin oraz PESEL.

Lekarz elektroniczną receptę wystawia w ten sam sposób, co tradycyjną. Pacjent, który odbył wizytę lub też teleporadę u danego specjalisty i potrzebuje leku na receptę, e-receptę otrzyma w wybranej przez siebie formę – maila bądź sms-a, powiadomienia w aplikacji internetowego konta pacjenta lub też wydruku od lekarza. Farmaceuci e-receptę cenią z jeszcze jednego względu: zeskanowanie kodu kreskowego bądź też wprowadzenie w system czterocyfrowego PIN-u jest o wiele łatwiejsze, niż żmudne odczytywanie niewyraźnego pisma lekarzy.

Otrzymaną e-receptę można zrealizować w każdej aptece działającej na terenie Polski – wystarczy podać farmaceucie czterocyfrowy kod i numer PESEL. Osoby, które chcą, by proces odbioru przepisanych leków zakończył się jeszcze szybciej, powinny ściągnąć na swój telefon specjalną aplikację mobilną, w której pojawi się kod QR recepty – odbiór leków w takiej sytuacji nie wymaga podawania numeru PESEL. Recepta online jest ważna przez 30 dni – w wyjątkowych przypadkach lekarz może przedłużyć czas jej ważności nawet do roku, w zależności od rodzaju przepisanych leków.

Czy recepta elektroniczna jest bezpiecznym rozwiązaniem?

Pomimo tego, że recepta przez internet jest bardzo wygodną alternatywą dla tradycyjnej recepty, wielu pacjentów zastanawia się, czy jest to rozwiązanie w pełni bezpieczne. Otóż, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że e-recepta jest zgodna ze wszystkimi obowiązującymi przepisami prawa, a jej wystawienie jest całkowicie darmowe. Nie nie trzeba obawiać się niewyraźnego, lekarskiego pisma, a sama recepta jest czytelna i przejrzysta.

Portale wystawiające e-recepty

Nie ma co ukrywać, że w dzisiejszych czasach większość osób jest bardzo zabiegana i z trudem znajduje czas na załatwianie codziennych spraw. Wizyta u lekarza dla wielu osób oznacza konieczność zrezygnowania ze swoich planów. Recepta online z tego powodu stanowi bardzo ciekawą alternatywę, a dodatkowo łączy się z teleporadą, co . Uwaga – w tym miejscu trzeba podkreślić, że portale umożliwiające wystawienie e-recepty nie gwarantują, że teleporada skończy się jej otrzymaniem. O tym, czy przepisanie pacjentowi danego leku jest zasadne, decyduje lekarz na podstawie historii choroby pacjenta, a także wypełnionego przez niego formularza. Jeśli specjalista uzna, że uzyskane informacje są zbyt okrojone, aby podjąć decyzję, może skontaktować się z pacjentem przy pomocy telefonu bądź też zlecić mu dalsze badania.

Podkreślić trzeba, że korzystanie z portali wystawiających e-recepty jest całkowicie bezpieczne. Nie są to strony, na których pacjent zamawia interesujący go lek – tutaj może jedynie umówić się na teleporadę w celu skorzystania pomocy specjalisty. Jeśli sytuacja będzie tego wymagać, otrzyma także receptę na dany lek, lekarz może także wypisać zwolnienie L4.

Nie ma co ukrywać, że recepta elektroniczna stanowi prawdziwą rewolucję w branży medycznej. Dzięki postępowi, który dokonuje się na oczach pacjenta, coraz więcej spraw może on załatwić drogą cyfrową, bez konieczności opuszczania własnych czterech ścian. Niezależnie od tego, czy pacjent choruje na chorobę przewlekłą, czy też potrzebuje pomocy w nagłej, nieprzewidzianej sytuacji, teleporada oraz możliwość uzyskania recepty online, to dla niego bez wątpienia najwygodniejsze rozwiązanie.

Close