Written by 20:50 Badania Views: [tptn_views]

Holter ciśnieniowy – czym jest, kiedy się go stosuje i do czego służy?

holter ciśnieniowy

Ciśnienie krwi to siła oddziaływania krwi na ściany tętnic. Ciśnienie krwi jest rejestrowane jako dwie liczby, ciśnienie skurczowe (ciśnienie przy biciu serca) ponad ciśnienie rozkurczowe (ciśnienie, gdy serce rozluźnia się między uderzeniami). W niektórych przypadkach możesz usłyszeć od kardiologa, że zachodzi konieczność zastosowania holtera ciśnieniowa do wykonania pomiarów. Nie bój się! To nic złego! Wytłumaczymy, czym dokładnie jest holter ciśnieniowy.

Czym jest holter ciśnieniowy?

Monitor w postaci holtera to małe urządzenie medyczne zasilane baterją, które mierzy aktywność serca, taką jak częstotliwość uderzeń i rytm pracy serca. Twój lekarz może poprosić Cię o jego użycie, jeśli potrzebuje więcej informacji o funkcjonowaniu serca niż może dać mu rutynowy elektrokardiogram (popularne badanie EKG).

Całodobowe monitorowanie metodą holtera jest ciągłym testem. Podczas badania rejestruje się tętno i rytm serca przez przynajmniej 24 godziny. Podczas wykonywania codziennych czynności nosisz holter ciśnieniowy przez 12 do 48 godzin.

To urządzenie ma elektrody i przewody elektryczne dokładnie takie, jak zwykły aparat EKG. Monitoruje nie tylko tętno i rytm serca, ale także wtedy, gdy odczuwasz bóle w klatce piersiowej lub masz objawy nieregularnego bicia serca, lub arytmii. Badanie na monitorze holterowskim jest czasami nazywane elektrokardiografią ambulatoryjną.

Kiedy stosuje się holter ciśnieniowy?

Holter ciśnieniowy to maszyna medyczna służąca do pomiaru tętna i rytmu. Służy również do wyszukiwania innych nieprawidłowości, które mogą wpływać na normalną czynność serca. Holter pozwala lekarzowi zobaczyć, jak działa Twoje serce w perspektywie długoterminowej. Nagrania wykonane przez monitor pomagają lekarzowi określić, czy serce otrzymuje wystarczającą ilość tlenu, czy też impulsy elektryczne w sercu są opóźnione lub wczesne. Te nieregularne impulsy mogą być określane jako arytmie lub nieprawidłowe rytmy serca.

Jeśli jesteś już leczony z powodu problemów z sercem, noszenie holtera może pomóc lekarzowi określić, czy lek działa, czy też należy wprowadzić zmiany. Może ona również pomóc im zrozumieć, dlaczego może być to inne objawy nieregularne bicie serca, takie jak zawroty głowy, omdlenia lub uczucie jak twoje serce “wali” jak szalone lub zapomina swojego rytmu.

Monitor holtera może ujawnić, że lek nie działa lub należy zmienić dawkę, jeśli przyjmujesz już leki na nieprawidłowy rytm serca. Jest to szczególnie przydatne w wykrywaniu nieprawidłowych rytmów serca, które są bezbolesne i nieznane. Noszenie monitora holter jest bezbolesne i jest jednym z najlepszych sposobów identyfikacji potencjalnych problemów z sercem lub innych problemów.

Jak dokładnie działa holter ciśnieniowy?

Monitor holtera ciśnieniowego jest mały. Jest nieco większy niż talia kart do gry. Do monitora podłączonych jest kilka przewodów lub przewodów. Przewody łączą się z elektrodami umieszczonymi na klatce piersiowej za pomocą kleju w żelu. Metalowe elektrody przewodzą czynność serca przez przewody do monitora, gdzie jest ona rejestrowana.

Nosisz mały woreczek na szyi, w którym mieści się monitor. Ważne jest, aby podczas testu trzymać monitor blisko ciała, aby upewnić się, że odczyty są dokładne. Twój lekarz pokaże Ci, jak ponownie założyć elektrody, jeśli poluzują się lub odpadną w okresie badania. Dodatkowo podczas rozmowy z kardiologiem otrzymasz instrukcje wyjaśniające, jak dbać o monitor i czego nie robić, gdy go nosisz. Podczas noszenia monitora ważne jest, aby unikać kąpieli, prysznica i pływania.

Zachęcamy do uczestniczenia w normalnych zajęciach podczas 24-godzinnego testu holtera. Zostaniesz poproszony o zapisanie swoich działań w notatniku. Pomaga to lekarzowi ustalić, czy zmiany w czynności serca są związane z Twoimi zachowaniami i ruchami. Samo noszenie monitora holter nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Jednak taśma lub kleje, które mocują elektrody do skóry, mogą powodować łagodne podrażnienia skóry u niektórych osób. Pamiętaj, aby poinformować technika, który mocuje Twój monitor, jeśli jesteś uczulony na jakiekolwiek taśmy lub kleje.

Close