Wędrujący rumień, ból głowy, zaburzenia snu i równowagi czy zasiniała skóra kończyn… Objawy boreliozy mogą być różne. A jak sobie poradzić z tą chorobą? Jakie są sposoby leczenia boreliozy i ile to trwa? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat leczenia chorób odkleszczowych.
Czas trwania leczenia boreliozy w dużej mierze zależy od tego na jaką postać choroby cierpi pacjent. Dlatego zanim skupimy się na tym, ile czasu to zajmuje, podpowiemy, gdzie i jak z nią walczyć.
Gdzie leczyć boreliozę?
Leczeniem boreliozy zajmują się specjaliści, jak np. prof. Tomasz Wielkoszyński, lekarz, specjalista diagnostyki laboratoryjnej. W jego Centrum Medycznym można też wykonać szereg badań w kierunku boreliozy i innych zakażeń odkleszczowych. Jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy lub otrzymałeś dodatni wynik testu na boreliozę możesz udać się też do specjalnych poradni leczenia boreliozy w twoim mieście. Bardziej niż to, którą z nich wybierzesz, ważne jest, aby szybko zacząć działać.
Ile trwa leczenie boreliozy?
Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, ile trwa leczenie boreliozy, może to zająć od kilku tygodni do nawet kilku lat. Rozbieżność jest, jak widać, ogromna. Dlatego bardzo ważne jest, aby szybko postawić diagnozę i rozpocząć leczenie w początkowym stadium choroby. Jeśli zareagujemy odpowiednio wcześnie, mamy szansę, że leczenie nie potrwa zbyt długo. Faza wczesna miejscowa to okres 1-3 tygodni od momentu ugryzienia kleszcza, dobrze jeśli zaczniemy działać już w tym czasie. Objawem, który powinien być dla nas sygnałem, że należy skontaktować się ze specjalistą jest rumień wędrujący. Jednak warto pamiętać, że nie zawsze musi on się pojawić.
A na czym polega leczenie boreliozy? Jakie leki stosuje się przy boreliozie?
Leczenie boreliozy
W leczeniu boreliozy stosuje się przede wszystkim antybiotyki, bardzo często leki takie jak amoksycylina, doksycyklina czy cefuroksym. W niektórych przypadkach konieczne może być też podawanie antybiotyków dożylnie, a nawet szpitalne leczenie boreliozy, np. gdy mamy do czynienia z zapaleniem mięśnia sercowego. Jednak zarówno długość trwania leczenia, jak i dobór antybiotyków czy innych leków zależy tylko i wyłącznie od lekarza. To on decyduje również o sposobie leczenia. Dlatego z objawami boreliozy warto zgłosić się do doświadczonych specjalistów, najlepiej do najbliższej poradni leczenia boreliozy lub specjalistycznych Centr Medycznych.
Jednak zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego po każdym dłuższym spacerze po lesie czy parku należy dokładnie obejrzeć swoje ciało, warto też wziąć zimny prysznic, by zmyć z siebie ewentualne kleszcze, które nie zdążyły jeszcze wbić się w skórę. W zapobieganiu skuteczne mogą być też specjalne spraye na kleszcze i komary, które bez problemu dostaniemy w większości sklepów. Warto o tym pamiętać, ponieważ objawy boreliozy są bardzo zbliżone do objawów innych chorób, przez co często bywają bagatelizowane.