Written by 20:25 Dieta i ćwiczenia Views: [tptn_views]

Jak dbać o zdrowie w pracy fizycznej? Jakie buty robocze, rękawice wybrać?

Choć praca fizyczna często kojarzy nam się ze zmęczeniem i licznymi urazami oraz problemami zdrowotnymi, to w rzeczywistości może być ona znacznie zdrowsza niż praca siedząca, która powoduje długotrwałe statyczne obciążenia, bardzo źle wpływające na ludzki organizm. Aby uniknąć negatywnych skutków pracy fizycznej, należy stosować pewne zasady, które opiszemy w niniejszym artykule, a także korzystać z profesjonalnej odzieży ochronnej.

Jakie buty robocze, rękawice wybrać do pracy fizycznej?

Zacznijmy od tego, że uznane marki odzieży ochronnej stworzyły już odpowiednie modele rękawic przeznaczone dla konkretnych zawodów. Trzeba przyznać, że może to znacznie ułatwić podjęcie decyzji w przypadku wyboru akcesoriów służących do ochrony dłoni. Mogą one zapewniać zarówno wygodę, ochronę, jak i swobodę ruchów, która jest niezwykle ważna w przypadku osób, dla których istotne znaczenie ma precyzja i zdolności manualne.

Jeśli chodzi o obuwie robocze, to również należy je dobrać odpowiednio do branży, w której pracujemy. Bardzo ważną kwestią jest określenie zagrożeń, na które jesteśmy narażeni w pracy, aby odpowiednio dobrać parametry obuwia. Pomocne są w tym normy BHP, których przestrzegać powinni zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. Wybór tej części garderoby roboczej jest naprawdę ogromny, buty robocze ochronne przejrzysz na balticbhp.pl. Tu podobnie jak w przypadku rękawic, możliwe jest znalezienie obuwia stworzonego z myślą o pracy w konkretnym zawodzie.

Czego unikać, wybierając odzież roboczą?

Szukając odpowiednich, butów, rękawic i innych elementów odzieży roboczej, należy unikać rzeczy niskiej jakości. W pracy fizycznej niezwykle istotne jest to, aby odzież zapewniała nie tylko ochronę przed różnymi zagrożeniami, ale także nie ograniczała ruchów, była wygodna, przewiewna, ale jednocześnie chroniła przed chłodem, wiatrem oraz wilgocią. Ktoś mógłby trafnie zauważyć, że to całkiem spore wymagania, jak na strój do pracy, jednak producenci odzieży ochronnej cały czas udowadniają, że nie ma rzeczy niemożliwych i tworzą ubrania oraz akcesoria, które są niejednokrotnie tak samo wygodne, jak np. odzież sportowa.

Jak dbać o zdrowie w pracy fizycznej?

Przede wszystkim dbanie o zdrowie w pracy fizycznej powinno stać się nawykiem. Niezwykle ważną kwestią jest odpowiednie podnoszenie różnego rodzaju ciężarów. Koniecznie trzeba pamiętać, że aby cokolwiek podnieść, powinniśmy wykonać przysiad, a nie skłon. Ochroni to nasz kręgosłup przed niepotrzebnymi przeciążeniami, może zapobiec naderwaniu mięśni, czy uszkodzeniu struktur kręgosłupa.

Utrzymywanie odpowiedniej postawy podczas pracy spowoduje, że wysiłek fizyczny będzie miał pozytywny wpływ na nasz organizm, a praca przerodzi się w trening dla ciała. W przypadku pracowników fizycznych ogromne znaczenie ma także odpowiednia dieta i regularne spożywanie posiłków w pracy. Przy takim podejściu do pracy fizycznej może okazać się, że ma ona więcej zalet niż wad i jest duża lepsza od siedzenia przez wiele godzin za biurkiem.

Close