Zaćma to choroba często bagatelizowana przez starsze osoby. Problemy w ostrością widzenia zrzucają na stare okulary lub źle dobrane szkła. Przyczyna jednak tkwi gdzie indziej. Problemy z ostrością obrazu mogą być spowodowane przez zmętnienie soczewki, które powoduje wrażenie widzenia zza zabrudzonej szyby. Początkowo może nie stanowić to zbyt wielkiego dyskomfortu, jednak z biegiem czasu ten stan może się pogarszać. W wyniku zaniedbania pojawia się ryzyko utraty wzroku.
Gdy pojawią się pierwsze oznaki pogorszenia pracy narządu wzroku, swoje kroki w pierwszej kolejności powinniśmy skierować do specjalisty.
Diagnoza zaćmy
Udając się do lekarza pierwszego kontaktu oraz po wywiadzie medycznym, z pewnością otrzymamy skierowanie do lekarza okulisty. W gabinecie okulistycznym zostanie wykonane badanie przy użyciu lampy szczelinowej, które dosłownie od razu pozwala zdiagnozować kataraktę w oku. Przed badaniem lekarz zakrapia oczy specjalnym preparatem, który powoduje rozszerzenie źrenicy. Ukazanie się podczas badania białej lub mętnej źrenicy, świadczy o postępującej katarakcie. Do gabinetu warto udać się z osobą towarzyszącą, ponieważ po zakropieniu oczu przez jakiś czas percepcja w odbieraniu obrazu jest niewyraźna.
Diagnoza i co dalej?
Po zdiagnozowaniu zaćmy, kolejnym krokiem jest przygotowanie do zabiegu. Niestety w polskich warunkach na operację usunięcia katarakty czeka się nawet do dwóch lat. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że w tym czasie choroba postępuje i może grozić utratą zmysłu wzroku. Dlatego przygraniczne czeskie kliniki, prężenie współpracujące z polskimi lekarzami i personelem medycznym oferują polskim pacjentom możliwość wykonania zabiegu w Czechach.
Jak przygotować się do zabiegu usunięcia zaćmy?
Decydując się na operację w Czechach https://leczsiezagranica.pl/operacja-zacmy-krok-po-kroku/ w pierwszej kolejności zostaje z nami przeprowadzona rozmowa przez konsultanta medycznego, który opowiada o zabiegu, formalnościach, kwestiach transportu z Polski do Czech, a także rozwiewa wszelkie wątpliwości dotyczące rekonwalescencji. Po ustalonym terminie wizyty, z wyznaczonego miejsca zabiera nas bus, który zawozi nas wprost przed drzwi kliniki. Mimo, że zabieg nie ingeruje znacznie w nasz organizm, to warto zabrać ze sobą wsparcie w postaci osoby towarzyszącej, która będzie służyła nam pomocną dłonią zaraz po zabiegu, kiedy na oku pojawi się opatrunek.
Operacja usunięcia zaćmy trwa około dwudziestu minut i odbywa się w znieczuleniu miejscowym, co nie wymusza na nas konieczności przebierania się w szpitalną koszulę. W związku z tym warto ubrać się w coś wygodnego, co nie będzie krępowało naszych ruchów i nie będzie wymagało wysiłku w zakładaniu ubrania.
Przed zabiegiem nie należy spożywać pokarmów wzdymających. Warto postawić na lekkie posiłki, które nie obciążą naszych jelit i nie będą powodowały gromadzenia się gazów.
Mając na uwadze wszystkie te wskazówki, jesteśmy już przygotowani do operacji. Przed samym zabiegiem czeka nas jeszcze wizyta kwalifikująca do zabiegu, która w przypadku operacji w Czechach odbywa się tego samego dnia, co sam zabieg.
Jak prawidłowo przejść okres rekonwalescencji?
Operacja usunięcia katarakty jest zabiegiem jednodniowym. W ciągu trzech godzin od wszczepienia nowej soczewki, jesteśmy wypisywani do domu. Początkowo po zabiegu może pojawić się uczucie piasku pod powiekę, które jest naturalnym skutkiem wszczepienia ciała obcego do oka. Na oko zakładany jest opatrunek, który zostaje ściągnięty podczas pierwszej wizyty kontrolnej następnego dnia. W celu zadbania o higienę oczu, zostają nam przepisane krople, a czasami maść z antybiotykiem, w zależności od stanu oka po operacji. W okresie około 7 tygodni należy zrezygnować z uprawiania sportu, sauny, a także wystawiania się na silne światło słoneczne lub wiatr. W okresie rekonwalescencji chronimy oko przed zaproszeniem, a także przed wzrostem ciśnienia krwi w narządzie wzroku. Nie należy przemęczać oczy zbyt długim czytaniem lub przebywaniem przed monitorem. Dzięki temu szybciej wrócimy do codziennych zajęć i obowiązków.