Written by 15:08 Lekarze Views: [tptn_views]

Jak wygląda łuszczyca? Jak leczyć łuszczycę?

Łuszczyca to choroba przewlekła objawiająca się wyraźnymi zmianami na skórze. Częstym czynnikiem ją wywołującym są uwarunkowania genetyczne. W Polsce z łuszczycą zmaga się prawie milion osób. Jak wygląda łuszczyca, jakie są jej przyczyny oraz sposoby leczenia? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Jak wygląda łuszczyca?

Łuszczyca występuje w postaci charakterystycznych zmian na skórze w wyniku nieprawidłowego i nadmiernego rogowacenia naskórka oraz zaburzeń złuszczania, co powoduje powstawanie zmian łuszczycowych. Występują one nie tylko na skórze, ale również na paznokciach, głowie oraz stawach. Choroba może ustąpić w każdym wieku, jednak ujawnia się szczególnie przed 30 rokiem życia. Nie da się jej całkowicie wyleczyć, dlatego wiele osób szuka alternatywnych sposobów leczenia. Jednym z nich jest ziołolecznictwo a o tym, jak działają zioła na łuszczycę, sprawdzić możesz na kochamczytac.pl/ziola-w-walce-z-luszczyca.

Łuszczyca – objawy

W pierwszej fazie choroby obserwuje się tzw. wykwit pierwotny wyglądem przypominającym grudkę o zabarwieniu czerwonobrunatnym. Jest ona wyraźnie widoczna a jej powierzchnia drobnopłatowa i łuszcząca. Grudki oraz wykwity mogą mieć średnicę 1 – 2 cm. Chorzy nie mogą powstrzymać się od drapania, przez co zmienia się wygląd skóry. Staje się wtedy gładka i błyszcząca. Nazywane jest to objawem świecy stearynowej. Innym charakterystycznym objawem jest tzw. objaw Auspitza. Wrażliwa skóra poprzez pocieranie powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych i krwawienie kropelkowate w miejscu zadrapania łuski. Obserwuje się również tzw. objaw ostatniej łuski, polegający na stopniowym złuszczaniu i usuwaniu łusek a skóra pod spodem jest gładka i zaróżowiona. Aktywna postać łuszczycy nazywana jest objawem Kobnera. Po urazie spowodowanym drapaniem, cięciem, chirurgicznym czy przekłuciem płatka po upływie maksymalnie 12 dni zmiany charakterystyczne dla łuszczycy rozwijają się wzdłuż uszkodzenia.

Leczenie łuszczycy

Leczenie łuszczycy polega na zminimalizowaniu objawów i doprowadzeniu do remisji, a także utrzymanie dobrego stanu skóry możliwie przez jak najdłuższy czas. Dostosowuje się je pod względem miejsca występowania i charakteru choroby, zatem stosuje się miejscowe i ogólne metody leczenia. Miejscowe wtedy, kiedy powierzchnia uszkodzonego naskórka obejmuje więcej niż 25% całej powierzchni ciała. W przypadku ogólnego dąży się do pozbycia się łuski i leczenia proliferacji naskórka. Stosuje się wtedy specjalne preparaty, które mają za zadanie natłuścić zmiany na skórze. Najczęściej sięga się wówczas po maść cholesterolową, lekobazę lub gotowe preparaty na łuszczycę dostępne bez recepty. Gdy zmiany występują na głowie, wtedy konieczne jest mycie włosów specjalnym szamponem nawilżającym skórę.

Close