Ortopedia należy do dziedzin zabiegowych. Nierozerwalnie łączy się z inną ze specjalności, która stanowi jej część – traumatologią. Obie dziedziny w sposób kompleksowy pozwalają na diagnostykę i leczenie chorób układu kostno-stawowego oraz stanów po wypadkach.
Czym zajmuje się ortopedia?
Ortopedia jak zostało zaznaczone na wstępie, zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób układu kostno-stawowego i kompleksową opieką nad pacjentem urazowym. W tym drugim przypadku można powiedzieć o ortopedzie jako o koordynatorze działań, kierującym poczynaniami innych specjalistów w odniesieniu do konkretnego pacjenta.
Jakie choroby leczy ortopeda?
Ortopedzi prowadzą zarówno leczenie zachowawcze, jak i operacyjne wielu chorób. Spośród najczęstszych z nich można wymienić:
- Choroba zwyrodnieniowa stawów – między innymi proteza stawu biodrowego czy kolanowego.
- Złamania – zarówno leczenie polegające na nastawieniu złamania, jak i operacyjne zespolenie kości.
- Zwichnięcia i skręcenia stawów.
- Haluksy – nieestetyczne i bolesne narośla kostne na dużym palcu u stopy.
- Dysplazje stawów – grupa wrodzonych chorób układu kostno-stawowego. Nie leczone, prowadzą do znacznego stopnia niepełnosprawności.
- Płaskostopie – zaplanowanie odpowiedniego programu ćwiczeń korekcyjnych.
- Skrzywienie kręgosłupa – początkowo ćwiczenia, leczenie za pomocą gorsetów. W skrajnych przypadkach leczenie chirurgiczne razem z neurochirurgami.
- Stany po wypadkach.
Jakie objawy winny nas skłonić do wizyty u ortopedy?
- Bóle stawów i kości.
- Bóle mięśni.
- Problemy z ruchomością stawów.
- Wady postawy.
- Stany po urazach.
Wizyta ortopedy, podobnie jak u innych specjalistów rozpoczyna się od zebrania dokładnego wywiadu. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie badania fizykalnego, które w przypadku tego specjalisty jest mocno złożone. Dwa pierwsze kroki pozwalają na postawienie wstępnej diagnozy i zlecenie odpowiednich badań. Lekarz ortopeda na podstawie całości obrazu klinicznego podejmuje dalsze kroki diagnostyczne i podejmuje działania terapeutyczne.