Jaka dieta dla seniora? Czego nie powinni jeść seniorzy?

Osoby starsze są już w takim wieku, gdzie szczególnie powinni zadbać o swoje zdrowie. Oprócz podstawowej diety dla seniora, ważna też jest kondycja, aby poprawić nie tylko stan zdrowotny, ale także samopoczucie. W tym celu podstawą są konkretne potrawy, które senior powinien spożywać. W poniższym artykule przedstawimy odpowiednią dietę dla seniora oraz wskażemy, na jakie potrawy powinny uważać osoby starsze.

Dieta dla seniora

Zdrowe produkty żywnościowe są podstawą diety nie tylko osób młodych, ale także starszych (szczególnie, jeśli chcą poprawić swój stan zdrowia). Dieta dla seniora to temat omawiany na blogseniora.pl, w artykule szerzej przedstawione są zasady właściwego odżywiania osób starszych. Ważne jest to, aby dieta stała się rutyną, ponieważ dzięki codziennemu spożywaniu zdrowych posiłków, seniorzy odczują przyjemne efekty. W tym celu proponujemy zrobić grafik, w którym seniorzy uwzględnią konkretne pory dnia i przygotowane posiłki w różnych odstępach czasu. Taki grafik powinien ułatwić rozplanowanie diety według swoich oczekiwań.

Na jakie potrawy musi uważać senior?

Tłuste, pikantne, lub słodkie potrawy mogą powodować różne choroby seniorów tj. cholesterol, otyłość, cukrzyca itp. Aby uniknąć tych konsekwencji, lub ograniczyć spożywania lekarstw redukujących ich przyczyny, zalecane jest odstawienie powyższych niezdrowych potraw (głównie dania tłuste). Są one częstą przyczyną występowania wielu chorób w starszym wieku. Ważne jest to, aby odpowiednio zadbać o florę jelitową, by seniorzy nie odczuwali dyskomfortu trawiennego.  Warto zaznaczyć, że narządy wewnętrzne seniorów pracują wolniej i należy odpowiednio o nie zadbać. W tym celu można zastosować różne zamienniki potraw tłustych tj. awokado, które zawiera mnóstwo witamin i skutecznie obniża poziom cholesterolu. Na różnych stronach internetowych można znaleźć odpowiednie przepisy związane z tym owocem, aby zamienić tłuste dania, na te bardziej zdrowe i korzystne.

Co jest jeszcze istotne oprócz diety?

Oprócz podstawowej zdrowej diety, zalecany jest ruch fizyczny tj. spacery, nordic-walking itp. Kondycja starszym wieku jest niebywale ważna, aby odpowiednio wypracować organizm do stosowania diety. Nie dość, że seniorzy spędzają aktywnie czas, to jeszcze wysiłek ogranicza występowanie niepożądanych chorób. W proponowanym przez nas grafiku można umieścić osobną rubrykę na temat ćwiczeń i włączyć to do codziennej rutyny. Takie spacery mogą trwać około 10-15 minut, w zależności od swoich potrzeb. Co też jest istotne przy stosowaniu zdrowej diety dla seniora to przede wszystkim motywacja. Jest ona bardzo potrzebna jeśli starsze osoby zamierzają zdrowo się odżywiać. W tym celu można zaprosić na spacer najbliższą osobę, aby wspólnie spędzić czas, lub przygotowywać posiłki.

Recommended For You

About the Author: Magdalena Nowak

Dodaj komentarz