Pewne strefy naszego ciała i zdrowia są nadal dla nas niezwykle wstydliwe i nie tylko o nich nie mówimy, ale również unikamy wizyt u specjalistów. Mowa tu przede wszystkim o fizjologii wydalniczej. Choć proces trawienia i pozbywania się resztek z organizmu jest tak samo naturalny, jak spożywanie pokarmów, jednak wiele osób zwleka z wizytą lekarską, gdy zaczynają się pierwsze problemy. To poważny błąd, ponieważ niezdiagnozowane i nieleczone schorzenie może prowadzić do poważnych zaburzeń. Zobacz, kiedy koniecznie musisz odwiedzić proktologa.
Czym zajmuje się proktolog?
Lekarz proktolog specjalizuje się w badaniu, diagnozowaniu oraz leczeniu zaburzeń dolnego odcinka przewodu pokarmowego – jelita grubego oraz odbytu. Wcześnie zdiagnozowane problemy związane z końcowym odcinkiem przewodu pokarmowego mogą być leczone z wykorzystaniem metod farmakologicznych oraz diety. Zdarzają się również sytuacje, w których niezbędna jest interwencja chirurgiczna.
Warto podkreślić, że niezależnie od rodzaju zaburzenia szybkie jego wykrycie zwiększa szansa na skutecznego jego wyleczenie. Proktolog współpracuje zazwyczaj również z lekarzami innych specjalizacji, między innymi gastroenterologiem oraz ginekologiem, czy urologiem. Co umożliwia kompleksową diagnostykę narządów znajdujących się w obrębie miednicy.
Jakimi zaburzeniami zajmuje się proktolog?
Proktologia zajmuje się choroba jelita grubego, odbytnicy, kanału odbytowego i odbytu. Do najgroźniejszych schorzeń zaliczany jest rak jelita grubego, który jest wykrywany rocznie u 18 000 Polaków. Co więcej, eksperci podkreślają, że zachorowalność oraz umieralność na ten nowotwór złośliwi wzrasta. Choć jest jednym z najpowszechniej występujących nowotworów złośliwych w Polsce, nadal wiele osób krępuje się wizyty u specjalisty, kiedy zaczynają pojawiać się pierwsze objawy.
Oczywiście, proktolog zajmuje się również innymi schorzeniami, takimi jak:
- hemoroidy, czyli żylaki odbytu i odbytnicy;
- polipy kanału odbytu i odbytnicy;
- wypadanie błony śluzowej kanału odbytu;
- ropnie okołoodbytnicze;
- przetoki okołoodbytnicze;
- fałdy skórne;
- nietrzymanie stolca;
- szczelina odbytu;
- uchyłki jelita grubego,
- przerosłe brodawki odbytnicze.
Pierwsze objawy, które powinieneś skonsultować z proktologiem?
Jakie zaburzenia ze strony układu wydalniczego powinny Cię zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty? Jednym z objawów poważnej choroby są nawracające lub długo się utrzymujące biegunki oraz zaparcia. Innymi problemami, które powinny Cię zaniepokoić to między nieregularne i bolesne wypróżnienia, częste gazy i uczucie wzdęcia, poczucie niepełnego wypróżnienia się, oraz utrzymujący się świąd odbytu.
Bezwzględni do proktologa należy się udać, jeśli zaobserwujesz u siebie takie zaburzenia jak:
- krew w stolcu;
- krwawienie z odbytu;
- wrzody w okolicy odbytu;
- bóle w jamie brzusznej.
Jeśli wystąpił u Ciebie, którykolwiek z wymienionych objawów warto się skonsultować z proktologiem w naszej placówce we Wrocławiu https://www.dcg.wroclaw.pl/proktologia-wroclaw.html. Oferujemy wizyty zarówno prywatne, jak i w ramach NFZ.
Jak wygląda wizyta u proktologa?
Choć wizyta u proktologa może wydawać się krępująca, jednak u doświadczonego specjalisty przeprowadzana jest zawsze z zachowaniem dyskrecji i kultury, dzięki czemu będziesz się czuć znacznie swobodniej.
Na początku przeprowadzany jest dokładny wywiad z pacjentem, który dotyczy między innymi:
- trybu życia,
- aktywności fizycznej,
- odżywiania – czyli co, ile i kiedy jest jedzone,
- wypróżniania i problemów, które temu towarzyszą,
- genetycznych obciążeń rodzinnych pod kątem ryzyka zachorowania na nowotwór jelita grubego.
Następnie wykonywane jest wstępne palpacyjne, badanie diagnostyczne. Zależnie od wyników proktolog może zlecić kolejne badania między innymi anoskopie – czyli badania wziernikowe kanału odbytu i końcowego fragmentu odbytnicy oraz rektoskopie – czyli endoskopię odbytnicy.
Na zakończenie dobierane jest odpowiednie leczenie. Wcześnie wykryte zaburzenia można leczyć zachowawczo, stosując metody farmakologiczne, dietę oraz wsparcie psychologiczne. W bardziej zaawansowanych przypadkach zalecane są zabiegi chirurgiczne.
Jeśli chcesz uniknąć poważnych problemów zdrowotnych i operacji, nie warto czekać i jak najszybciej skonsultować swoje problemy z proktologiem.