Written by 17:33 Lekarze Views: [tptn_views]

Recepta od lekarza online – czym się różni od tej otrzymanej stacjonarnie?

Wiele placówek medycznych oferuje dziś zdalne konsultacje medyczne z lekarzem, których efektem może być recepta online. To również rozwiązanie oszczędzające czas i wygodne, gdyż konsultację odbyć można w domu, bez wcześniejszego umawiania się. Czym jednak różni się taka recepta od tej, którą pacjent otrzymuje w czasie wizyty stacjonarnej? Sprawdź!

Na czym polega wystawianie recept online?

Wraz z cyfryzacją polskiej służby zdrowia i wprowadzeniem e-recept pojawiła się nowa opcja, która szybko zyskała dużą popularność. Jest nią recepta online, czyli e-recepta, która wystawiana jest pacjentom bez konieczności fizycznej wizyty stacjonarnej u lekarza, tylko po konsultacjach zdalnych. Różnice między e-receptą otrzymaną stacjonarnie i online praktycznie nie istnieją, jeśli mowa o dokumencie, który realizuje się w aptece. Wygląda on dokładnie tak samo jak e-recepta wystawiana przez lekarza w przychodni i również wykupienie leków odbywa się identycznie.

Jedyna różnica między e-receptą otrzymywaną stacjonarnie i e-receptą przez Internet polega na formie kontaktu z lekarzem. W przypadku konsultacji zdalnych tradycyjny wywiad medyczny ustny zastępowany jest formularzem medycznym, który pacjent uzupełnia, a lekarz analizuje. Formularz opracowany jest w taki sposób, by lekarz mógł na jego podstawie poznać stan zdrowia pacjenta i jego historię medyczną, co jest niezbędne do określenia wskazań i przeciwwskazań do leczenia. To opcja dla osób, które nie potrzebują aktualnie badania, a jedynie przepisania leków w możliwie najszybszym czasie. 

Recepta od lekarza online – gdzie można ją otrzymać?

Wystawienie recepty online oferuje dzisiaj wiele placówek medycznych, w tym w większości są to podmioty działające prywatnie, w których skonsultować się można z lekarzem niemal od ręki. Za pośrednictwem takiego portalu jak NaszaRecepta.pl wystawiona może być pacjentowi między innymi recepta online na leki. Na takich stronach pacjent uzupełnia zazwyczaj formularz medyczny, którego analiza pozwala lekarzowi stwierdzić wskazania i wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do terapii. Efektem zdalnej konsultacji może być nie tylko ciesząca się popularnością recepta na tabletki antykoncepcyjne online, ale również e-recepty na leki innego typu, które pacjentowi są potrzebne. 

Czy wystawienie recepty online jest płatne?

Konsultacje medyczne z lekarzem podzielić można na realizowane w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz prywatne. W przypadku konsultacji na NFZ pacjenta nie obowiązuje opłata, ponieważ jest to pokrywane ze środków ubezpieczenia. Jeśli jednak pacjent zdecyduje się skorzystać z konsultacji prywatnych u lekarza (chociażby w związku z krótszym czasem oczekiwania), musi liczyć się z koniecznością ich opłacenia z własnej kieszeni. Dotyczy to nie tylko stacjonarnej wizyty prywatnej u lekarza, ale również konsultacji zdalnej, której efektem może być recepta online. 

Jeżeli pacjent wybiera prywatny podmiot medyczny oferujący konsultacje zdalne, musi opłacić koszt usługi, zanim wystawiona mu będzie potrzebna e-recepta online. Za darmo skonsultować można się z lekarzem wyłącznie w ramach NFZ, ale zazwyczaj wymaga to dłuższego oczekiwania na konsultację, co nie zawsze jest w przypadku danego pacjenta możliwe. Recepta od lekarza online sama w sobie płatna co prawda nie jest, ale już zdalna konsultacja prywatna, która wcześniej się odbywa, wymaga opłaty, podobnie jak prywatna konsultacja stacjonarna. W przypadku konsultacji zdalnych cena usługi prywatnej jest jednak zwykle znacznie mniej obciążająca portfel od ceny stacjonarnej wizyty prywatnej – różnica może być nawet kilkukrotna. 

Close