Written by 00:48 Poradnik Views: [tptn_views]

Top 3 rzeczy, które są kluczowe dla libido kobiet

Wiemy, jak mocno różni się pożądanie u mężczyzn od tego u kobiet: bezapelacyjnie jest ono kwestią bardziej fizyczną dla tych pierwszych, podczas gdy kobiece jest determinowane przez szereg innych czynników. Zobaczmy, co hamuje kobiece libido oraz jak sobie z tym radzić – od tabletek na zwiększenie libido dla kobiet po najbardziej oczywiste kwestie – sen i… detoks od telefonów. 

Poprawa libido – dla kobiet to nie takie proste!

Zazwyczaj mężczyźni do pobudzenia potrzebują samego tylko bodźca (wzrokowego lub czuciowego), u kobiet natomiast sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Kobiece libido to wypadkowa kwestii zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Nie tylko potrzeba odpowiedniego nawilżenia i przekrwienia narządów płciowych – tu nieporównywalnie silniej niż w przypadku mężczyzn liczą się kwestie emocjonalne, psychologiczne, a nawet społeczne i kulturowe. Do tego dochodzą hormony – z medycznego punktu widzenia główny winowajca obniżonego libido. Przyjrzyjmy się bliżej 3 głównym wątkom związanym z kobiecym pożądaniem. 

1. Niskie libido – wszystko przez te hormony! 

Cykl miesięczny dla kobiet oznacza ciągłą walkę pomiędzy progesteronem a estrogenami. Pierwszy obniża popęd, kolejne – wzmagają go. W pierwszej fazie cyklu (pierwsze dni miesiączki) progesteron i estrogeny są zwykle na zbyt niskim poziomie, by odczuwać popęd seksualny. Kobiety skarżą się na złe samopoczucie fizyczne i psychiczne i trudno w takiej sytuacji myśleć o jakimkolwiek zbliżeniu. Tuż po miesiączce następuje faza folikularna – wzrasta poziom estrogenów, testosteronu i hormonu DHEA, a wraz z nimi wzrasta libido. Szczyt zainteresowania płcią przeciwną przypada zwykle na okres owulacji. Wtedy również obserwuje się zmiany śluzu szyjkowego, który staje się obfitszy, przez co penetracja jest przyjemniejsza i pozbawiona bólu. Na tym jednak nie koniec – w drugiej fazie cyklu zwanej lutealną, dominuje progesteron, ale w grę wchodzi kortyzol – hormon stresu, który ma wpływ na drażliwość u kobiet. 

Ponieważ nierównowaga hormonalna i związana z nimi destabilizacja procesów emocjonalnych odgrywają tu niemałą rolę, producent suplementu na libido dla kobiet Lab One za główny cel postawił sobie przywrócenie prawidłowej aktywności hormonalnej. Pomagają w tym m.in. takie składniki jak cynk, witamina B6, tyrozyna, Shilajit Mumio czy Eurycoma.

2. Stres – zabójca kobiecego libido 

Niejednokrotnie zdarza się, że kobiety nie potrafią znaleźć przyjemności na poziomie psychicznym, ponieważ na ich pożądanie wpływają czynniki zewnętrzne. Nagromadzony w ciągu dnia stres: związany z pracą, problemami rodzinnymi, chorobami, niepowodzeniami na jakimkolwiek gruncie – skutecznie zniechęcają do miłosnych uniesień. Warto w tabletkach dla kobiet na libido szukać składników, które wspomagają stabilizację procesów emocjonalnych i poprawiają samopoczucie. Należy do nich m.in. N-acetyl tyrozyna. Nade wszystko jednak przyda się… solidna dawka snu, witaminy D3 (najlepiej tej pochodzącej ze słońca) i ruchu – razem potrafią skutecznie przegonić nawet największe czynniki stresogenne. 

3. Nowa kobieca choroba – niskie libido. Wszystkiemu winne… telefony!

Dr Shirley Zussman, która pod koniec 2021 r. zmarła mając 107 lat, była najprawdopodobniej najstarszą terapeutką seksualną na świecie: do końca życia pomagała swoim pacjentom! Była świadkiem legalizacji antykoncepcji, epidemii AIDS, powstania pornografii internetowej, a o rewolucji seksualnej mogła świadczyć jak nikt inny! W swojej długiej karierze zaobserwowała najpoważniejszy problem współczesnych czasów – telefony.

Dziś, kiedy wszyscy jesteśmy elementem w „wyścigu szczurów” o pieniądze czy karierę, zmagamy się z ciągłym brakiem czasu i przemęczeniem. Naszym preferencyjnym sposobem odreagowywania są smartfony. Mniej dotyku, mniejsza ilość słów, mniej patrzenia na siebie – wszystko to odbija się w łóżku. Podstawowym środkiem na potencję dla kobiet powinien być zatem… detoks od telefonów i mediów społecznościowych. Jest w tym wiele słuszności, prawda? 

Close