Written by 14:31 Lekarze Views: [tptn_views]

W czym nam pomoże dobry kardiolog Łódź?

kardiolog łódź

O dobrego lekarza wcale nie jest łatwo. Jeśli jesteśmy skazani na leczenie się w ramach NFZ, czekają nas długie kolejki. Z kolei lekarze przyjmujący prywatnie narażają nasz portfel na ogromne wydatki. Bez względu na to, w jakim miejscu się leczymy, najważniejsze jest trafienie na odpowiedniego specjalistę. Szczególnie, jeśli mamy problemy sercowe. W czym może nam pomóc dobry kardiolog Łódź i czym właściwie zajmuje się kardiologia?

Kardiolog Łódź – lekarz od serca

Kardiologia to inaczej nauka o sercu. Ta dziedzina medycyny od wieków pomaga człowiekowi w przypadku przeróżnych schorzeń związanych z sercem i układem krążenia. Już w czasach przed Chrystusem interesowano się pulsem i pracą serca, które utrzymywało człowieka przy życiu. Współczesna kardiologia należy do bardzo ważnych dziedzin medycyny. To właśnie kardiolog Łódź zajmuje się takimi chorobami, jak nadciśnienie tętnicze, choroby wieńcowe czy zaburzenia rytmu serca. Dieta wysokotłuszczowa, otyłość i brak ruchu sprawiają, że lekarze z tej branży mają ręce pełne roboty. Obecnie z problemami kardiologicznymi zmaga się coraz więcej kobiet i mężczyzn. Problem staje się tym bardziej widoczny, że choroby serca dotykają osoby również w młodszym wieku.

Kiedy niezbędny okazuje się kardiolog Łódź

W dzisiejszych czasach główną przypadłością, z którą zgłaszają się pacjenci do poradni kardiologicznej, jest nadciśnienie tętnicze. Jak sama nazwa wskazuje, choroba ta przejawia się podwyższonym ciśnieniem krwi. O takim zjawisku mówimy w przypadku występowania ciśnienia o wartości przekraczającej 140/90 mm Hg. Prawidłowe zdiagnozowanie tej choroby wymaga wielokrotnego wykonywania pomiarów w kilkudniowych odstępach. Jeśli wyniki są niepokojące, konieczny będzie kardiolog Łódź.  Co wpływa na pojawienie się podwyższonych wartości cieśnienia? Przyczyn może być wiele. Do najczęściej występujących czynników zaliczamy skłonności dziedziczne, otyłość, nadmiar w spożywaniu solu czy starzenie się. Zwraca się również uwagę na dużą rolę stresu w powodowaniu tej dolegliwości. W związku z prawdziwą falą występowania nadciśnienia tętniczego u pacjentów w ostatnich latach, wyodrębniono osobną dziedzinę kardiologii zwaną hipertensjologią.

Kardiolog Łódź w przypadku chorób wieńcowych

Choroby niedokrwienne serca to kolejny rodzaj dolegliwości, których leczenie prowadzi kardiolog Łódź. Choroba wieńcowa przejawia się niedostatecznym ukrwieniem i tym samym niewystarczającym zaopatrzeniem w tlen serca. Z reguły ma ona podłoże miażdżycowe, tzn. na skutek obecności blaszek miażdżycowych w ścianach naczyń wieńcowych dochodzi do zwężenia światła naczyń i upośledzenia dopływu krwi do serca. Wśród najczęstszych objawów choroby wieńcowej pojawiają się ból i duszności. Ponadto wystąpić mogą mdłości, płytki oddech, ogólne osłabienie, kołatanie mięśnia sercowego czy wzmożona potliwość. Pacjenci nierzadko skarżą się również na ucisk za mostkiem oraz przyspieszoną akcję serca.

Kardiolog Łódź – czym się zajmuje?

Zakres obowiązków, jaki ma na sobie lekarz kardiolog Łódź, obejmuje na pierwszym etapie przede wszystkim zdiagnozowanie chorób serca i układu krążenia. Zaliczają się do nich choroby nabyte oraz wrodzone. Do tego dochodzi przeprowadzenie badań kardiologicznych i wyznaczenie metod leczenia. Kardiolog odpowiedzialny jest również za nadzorowanie procesu rehabilitacji pacjentów dotkniętych chorobami układu sercowo-naczyniowego. Specjaliści z zakresu kardiologii współpracują ponadto z przedstawicielami innych dziedzin medycznych przy opracowywaniu metod nakierowanych na zwiększenie skuteczności leczenia kardiologicznego czy technik operacyjnych. Lista badań, na które skierować może lekarz kardiolog, obejmuje EKG, echo serca, RTG klatki piersiowej, rezonans magnetyczny czy tomografię spiralną. Do tego dochodzi także elektrokardiograficzny test wysiłkowy, pozytonowa tomografia komputerowa czy test pochyleniowy. Podłączenie pacjentowi holtera EKG czy holtera ciśnieniowego również odbywa się pod nadzorem specjalisty kardiologa.

Close