Written by 14:20 Dieta i ćwiczenia Views: [tptn_views]

Witamina D3 w kroplach, która zastąpi niedobory słońca

witamina D3 w kroplach

Często można się spotkać z trochę żartobliwą opinią, że Polacy są ponurzy, bo w naszym kraju nie ma wystarczająco dużo słońca. W tym stwierdzeniu jest jednak odrobina prawdy, a wpływa na to witamina D3 – a właściwie jej brak. Niedobory witaminy D3 to nie tylko obniżony nastrój, wiąże się to też z innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Aby temu zapobiegać, przydatna może być przykładowo witamina D3 w kroplach.

Zanim jednak przejdziemy do suplementacji, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami.

Witamina D3 – charakterystyka

Obok witaminy D2, witamina D3 jest najważniejszą formą z tej grupy związków. Nie jest ona rozpuszczalna w wodzie, ale rozpuszcza się w tłuszczach. Wykazuje również dużą odporność na działanie wysokiej temperatury, a ponadto nie ulega rozpadowi nawet, jeśli jest przechowywana przez dłuższy okres. Jednak to, co ją szczególnie wyróżnia to możliwość wytwarzania przez ludzki organizm. Zawarty w nim cholesterol ulega odpowiedniemu przekształceniu pod wpływem działania promieni słonecznych, dostarczając nam naszej własnej witaminy D. Pod tym względem pełni ona więc funkcję prohormonów.

Właściwości witaminy D3 są złożone, lecz najważniejszą rolę pełni ona w układzie kostnym. Odpowiada za mineralizację kości i prawidłowy rozwój układu kostnego, a ponadto reguluje gospodarkę wapniowo-fosforową. To właśnie dlatego zapewnienie prawidłowego poziomu tej witaminy jest tak istotne w przypadku małych dzieci, które są w trakcie nieustannego wzrostu.

Dodatkowo, witamina D3 wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu krążenia, w tym mięśnia sercowego. Może też regulować stan zapalny w przewlekłej niewydolności serca.

Źródła witaminy D3

Najważniejszym źródłem witaminy D3 jest wspomniana już produkcja własna. Wystarczy jedynie 20 minut dziennie bezpośredniej ekspozycji na słońce, aby zapewnić sobie prawidłowy witaminy D3 – nie bez powodu nazywanej także „witaminą słońca”. Oczywiście, w niektórych przypadkach nawet to będzie trudne do osiągnięcia, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. W Polsce, czas nieefektywnej syntezy skórnej witaminy D3 trwa od października do marca.

Na szczęście, właśnie ze względu na takie czynniki dostępne są rożne sposoby suplementacji, takie jak witamina D3 w kroplach. Należy pamiętać też o prawidłowej diecie, nawet jeśli pokryje ona maksymalnie 20% dziennego zapotrzebowania na ten związek. Na jakie produkty warto zwrócić szczególną uwagę?

Bogate w witaminę D3 są produkty pochodzenia zwierzęcego, a ponieważ jest ona rozpuszczalna w tłuszczach, nie powinno zabraknąć tego elementu w naszych posiłkach. Doskonałym wyborem tutaj będą tłuste ryby morskie, rybne oleje, jaja, wątróbka, a także mięso: zarówno czerwone, jak i drobiowe.

Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D3

Niedobór witaminy D3 jest zazwyczaj spowodowany ubogą dietą, brakiem odpowiedniej ekspozycji na słońce lub połączeniem tych dwóch czynników. Do jego skutków zaliczamy krzywicę u dzieci i młodzieży, rozmiękanie kości, osteoporozę, częste złamania kości oraz skrzywienia i zwyrodnienia układu kostnego. Pojawić się mogą również bóle kostno-mięśniowe, choroby przyzębia, biegunka, brak apetytu, bezsenność, zaburzenia widzenia, a nawet uczucie pieczenie w jamie ustnej i gardle.

Nadmiar witaminy D3 jest sytuacją, która zdarza się znacznie rzadziej. Aby do niej doszło, musiałoby wystąpić nadużywanie wszystkich trzech źródeł, czyli bogatej diety, długiej ekspozycji na słońce oraz suplementacji. Niemniej jednak, przypadki takie się zdarzają, a związane z tym objawy to m.in. osłabienie, brak apetytu, nudności, zaburzenia pracy serca, nerek, układu nerwowego czy też kamica pęcherzyka żółciowego.

Witamina D3 w kroplach sposobem na suplementację

Suplementacja witaminy D3 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania dla większości z nas, zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci – niekiedy przez cały rok, a nie tylko w miesiącach jesienno-zimowych. Warto jest w tym celu wykonać specjalne badania, które pomogą ustalić jaki jest aktualny stan organizmu i jakiego wsparcia on potrzebuje.

Close