Written by 18:09 Badania Views: [tptn_views]

Wskazanie do badania ASO

ASO (odczyn antystreptolizynowy) to badanie diagnostyczne, które mierzy poziom przeciwciał, wytwarzanych przez organizm w odpowiedzi na antygeny bakterii z grupy paciorkowców A (Streptococcus pyogenes), zwane streptolizyną O. Najprościej rzecz ujmując, dodatni wynik ASO świadczy o rozwijającej się w organizmie infekcji paciorkowcem.

Testy ASO zleca się w przypadku objawów, wskazujących na powikłania po wcześniejszym zakażeniu bakteriami Streptococcus. Badanie może pomóc w zdiagnozowaniu takich chorób, jak:

  • Bakteryjne zapalenie wsierdzia
  • Kłębuszkowe zapalenie nerek
  • Gorączka reumatyczna

Trzeba podkreślić, że ASO nie wykorzystuje się do diagnozy zakażenia paciorkowcem w infekcjach gardła – w takich przypadkach stosuje się wymaz.

Jak się przygotować do badania ASO?

W przypadku tego badania żadne przygotowanie nie jest potrzebne. Warto jednak pamiętać, że kuracja antybiotykami lub lekami sterydowymi w okresie poprzedzającym badanie może obniżyć poziom przeciwciał.

Jak przebiega badanie ASO?

Obecność sterptolizyny O stwierdza się poprzez badanie surowicy krwi. Do analizy potrzebna jest próbka krwi, pobrana z żyły.

Interpretacja wyniku

Poziom ASO zaczyna wzrastać w okresie 1-4 tygodni po zakażeniu, a maksimum osiąga w przedziale 3-5 tygodni po chorobie. Norma, traktowana jak wynik ujemny, to:

  • Do 200 IU/ml u dorosłych
  • Do 333 IU/ml u dzieci

W przypadku podwyższonych wyników test powtarza się po dwóch tygodniach, aby sprawdzić, czy poziom przeciwciał rośnie czy maleje. W pierwszym przypadku będzie to oznaczało rozwój infekcji, a w drugim – jej ustępowanie.

Close