Written by 19:37 Dieta i ćwiczenia Views: [tptn_views]

Za dużo, za mało białka w diecie — jakie są konsekwencje niedoborów, nadmiaru białka?

Białko to jeden z najważniejszych składników odżywczych w naszym organizmie, który pełni istotną funkcję. Dzięki niemu nasze ciało może funkcjonować prawidłowo, jak również tworzone są komórki, ważne dla naszego życia. Potrzebujemy go jednak w określonych ilościach, a jego nadmiar lub niedobór może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jakimi?

Czym jest białko w naszym organizmie?

Białko jest podstawowym budulcem naszego organizmu. Nie tylko odpowiada za rozwój mięśni, ale jest składnikiem komórek, reguluje ich przepuszczalność i tworzy tkanki, do których dostarczany jest tlen. Zajmuje się także budową układu nerwowego, syntezę hormonów, jak również katalizują wszelkie reakcje biochemiczne naszego ciała. Jest składnikiem włosów i paznokci oraz chroni nas przed atakami patogenów. Niewątpliwie rola białka jest ogromna i bez niego po prostu nie dałoby się funkcjonować, dlatego tak istotne jest dostarczanie go wraz z pokarmem w odpowiedniej ilości.

Jakie produkty są bogate w białko?

Nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować białka, dlatego tak ważne jest jego dostarczenie w postaci jedzenia. Najwięcej posiadają go produkty pochodzenia zwierzęcego, znacznie mniej jest go z kolei w roślinach. Produkty bogate w białko wymienia tekstowy.net, warto wyróżnić tu między innymi wołowinę, chudą wędlinę, sery żółte i twarogowe, a także ryby i owoce morze. Trudniej przyswajalne jest białko pochodzenia roślinnego, które zwane jest także niepełnowartościowym. Bardzo dużo posiadają go przede wszystkim rośliny strączkowe oraz kasza jęczmienna, ryż, chleb pełnoziarnisty, płatki owsiane czy orzechy włoskie.

Nadmiar białka – jakie konsekwencje?

Z ilością białka trzeba uważać, według zaleceń lekarzy, nasz organizm potrzebuje go w ilości od 0,8 do 1,5 g na kilogram masy ciała i uzależnione jest to także o rodzaju aktywności fizycznej. Dlatego też sportowcy najczęściej muszą go spożywać więcej. Trzeba jednak uważać, żeby nie przesadzić, ponieważ nadmiar białka w organizmie może powodować nieprzyjemne dolegliwości. Najczęściej objawia się to poprzez nieprzyjemny zapach z ust, zwiększenie masy ciała, odwodnienie, problemy trawienne (niestrawność, zaparcia), bóle głowy, nerek oraz kiepskie samopoczucie.

Czym objawia się niedobór białka?

Podobnie jak nadmiar, także niedobór białka w organizmie może wiązać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami i pojawiającymi się problemami ze zdrowiem. Najczęściej występującymi objawami są tutaj łamliwe i wypadające włosy, zmiany skórne, apatia, odtłuszczanie się wątroby, słabe mięśnie, spadek odporności, obrzęk. Zwiększa się ryzyko zaniku mięśni, a także rozwoju osteoporozy oraz anemii. Osoby cierpiące na niedobór białka, często mają też wzmożony apetyt i podjadają, zazwyczaj sięgając po niezdrowe jedzenie np. słodycze. Dodatkowo zatrzymuje się też woda w organizmie, zdolność do regeneracji po kontuzjach i urazach jest wolniejsza i pojawiają się zaburzenia koncentracji oraz zaniki pamięci.

Close