Written by 12:46 Poradnik Views: [tptn_views]

Jak dbać o zdrowie, szczęście rodziny? Porady dla mam

Zdrowie i szczęście rodziny ma ogromne znaczenie. Atmosfera panująca w domu wywiera wpływ na życie w ogóle. Większość z nas jest gotowa na każde poświęcenie byle tylko zapewnić swoim bliskim zdrowie i poczucie bezpieczeństwa. Często jednak mimo wszelkich starań i szczerych chęci nie udaje się osiągnąć zamierzonego celu. Co zatem robić, aby zadbać o zdrowie i szczęście swojej rodziny? O tym powiemy w poniższym artykule.

Jak dbać o szczęście rodziny?

W rodzinie najważniejsze jest przede wszystkim to, aby wszyscy byli zaangażowani w domowe sprawy. Nie może być to teatr jednego aktora. Gdy obowiązki spadają na barki jednej osoby, a dla pozostałych dom stanowi tylko hotel połączony ze stołówką i nie dba o niego w równym stopniu, wówczas nic co jest z nim związane, nie jest dla niego ważne. Wszyscy muszą nauczyć się współpracować i szanować pracę innych. Dzielenie się obowiązkami stanowi podstawę do spokoju w rodzinie, ponieważ nie ma wtedy nerwów i złości o to, że tylko jedna osoba haruje za wszystkich. Cennym i ważnym rodzinnym doświadczeniem jest robienie różnych rzeczy wspólnie np., przygotowywanie obiadu, wymyślanie co zjeść, sporządzenie listy kto, za co jest odpowiedzialny. Ogólnie rzecz biorąc, w życie rodzinne muszą być zaangażowani wszyscy domownicy. Jeśli nie wiesz jak zmotywować swoich bliskich do takiej współpracy, poszukaj pomocnych porad w poradnikach internetowych. Rodzinne tematy porusza serwis cafe-mama.pl z poradami o wychowywaniu dzieci, ciąży czy małżeństwie.

Szczęście rodziny – co jeszcze ważne?

Szczęśliwa rodzina wspólnie rozwiązuje problemy i rozmawia ze sobą. Nikt nie narzuca swojego zdania, nie wymusza decyzji z racji wieku, doświadczeń życiowych, pozycji zawodowej czy funkcji pełnionej w rodzinie. Nie można wtedy dojść do porozumienia, bo efektywna komunikacja polega na tym, aby razem szukać rozwiązań i rozmawiać o problemach. Szczęście nie przychodzi samo, trzeba na nie zapracować. To efekt pracy nad samym sobą. Kiedy zrozumiemy, że wiele zależy właśnie od nas samych wówczas łatwiej modelować relacje rodzinne i sprawić, aby dom stał się oazą spokoju i bezpieczeństwa, do którego chce się wracać.

Jak dbać o zdrowie rodziny?

Zdrowie zależy zaś od nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej oraz trybu życia. Odpowiednia waga ma związek z ilością oraz jakością spożywanych posiłków. Najlepsze efekty daje jedzenie małych porcji, ale często. Ważna jest również ich regularność. Przerwy między jednym a drugim posiłkiem nie powinna być dłuższa niż 4 godziny. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest przygotowywanie lunchboxów dla całej rodziny. Wówczas nikt nie będzie miał problemów z utrzymaniem prawidłowej wagi. Warto wprowadzić również zdrowe przekąski. Zarówno w pracy, jak i w szkole sprawdzą się orzechy lub suszone owoce. Łatwo je spakować i przetransportować, można je zjeść szybko, gdy dopadnie nas mały głód i są pełne wartościowych składników odżywczych. Kluczem do zdrowego odżywiania jest także stworzenie własnej listy wypróbowanych i lubianych przepisów, które będą lekkostrawne i dostarczą rodzinie energii. Staraj się, aby śniadania były najbardziej wartościowe i pożywne. Podawaj płatki pełnoziarniste z dodatkiem owoców i orzechów. Jeśli twoje dzieci wolą kanapki, przygotowuj je z pieczywa razowego z dużą ilością świeżych warzyw. Zupy gotuj z sezonowych jarzyn. Zbilansowana i wartościowa dieta wspiera układ odpornościowy i dzięki temu, mniej będziecie chorować.

Close