Jak przygotować się do operacji zaćmy?

Zaćma to choroba często bagatelizowana przez starsze osoby. Problemy w ostrością widzenia zrzucają na stare okulary lub źle dobrane szkła. Przyczyna jednak tkwi gdzie indziej. Problemy z ostrością obrazu mogą być spowodowane... Read more »
holter ciśnieniowy

Holter ciśnieniowy – czym jest, kiedy się go stosuje i do czego służy?

Ciśnienie krwi to siła oddziaływania krwi na ściany tętnic. Ciśnienie krwi jest rejestrowane jako dwie liczby, ciśnienie skurczowe (ciśnienie przy biciu serca) ponad ciśnienie rozkurczowe (ciśnienie, gdy serce rozluźnia się między uderzeniami).... Read more »

Wskazania do wykonania gastroskopii

Gastroskopia jest jedną z podstawowych i najskuteczniejszych metod diagnostycznych przewodu pokarmowego. Badanie nie trwa długo i jest bezbolesne. Jakie są wskazania do jego wykonania, jak się przygotować do gastroskopii i jak ona... Read more »

Kiedy wykonać badania serologiczne?

Badanie serologiczne jest to badanie z kategorii chorób autoimmunologicznych. Badanie tego rodzaju interpretuje zależność pomiędzy antygenami, a przeciwciałami. Jest to badanie wykonywane z surowicy krwi. Badanie polega na pobraniu krwi, najczęściej z żyły... Read more »

Wskazanie do badania ASO

ASO (odczyn antystreptolizynowy) to badanie diagnostyczne, które mierzy poziom przeciwciał, wytwarzanych przez organizm w odpowiedzi na antygeny bakterii z grupy paciorkowców A (Streptococcus pyogenes), zwane streptolizyną O. Najprościej rzecz ujmując, dodatni wynik... Read more »