Written by 21:52 Poradnik Views: [tptn_views]

Rower na pasek – czym się wyróżnia?

Nowym rozwiązaniem, które zaczyna cieszyć się coraz większa popularnością wśród miłośników jazdy rowerowej, są modele na pasek. To innowacyjne rozwiązanie, nieznane jeszcze wszystkim, za to wyróżniające się kilkoma ważnymi cechami. Czym jest więc rower na pasek? Najprościej rzecz ujmując, to model bez łańcucha. Co jeszcze go wyróżnia? Czy warto zainteresować się korzyściami, jakie daje rower z napędem na pasek?

Koniec z zabrudzeniami po smarze!

Napęd rowerowy na pasek wyróżnia się przede wszystkim tym, że nie wymaga użycia smaru. To z kolei przekłada się na czystość – można zapomnieć o ubrudzonych spodniach, rękach czy łydkach. Rower na pasku będzie więc idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy cenią jazdę bez zabrudzeń, dojeżdżają rowerem na ważne spotkania, do pracy czy szkoły.

To nie jedyna zaleta, jaką mają rowery na pasek. Do innych można zaliczyć przede wszystkim:

  • Wydajność,
  • Płynność jazdy,
  • Brak problemów ze spadającym czy skrzypiącym łańcuchem,
  • Bezawaryjność, brak konieczności serwisowania – rower z paskiem jest trwały, napęd ma o wiele dłuższą żywotność niż ten tradycyjny,
  • Niższa waga niż w jednośladzie na łańcuch.

Rower na pasku zębatym to jednak nie same zalety. Choć jest cichy, solidny, nie powoduje zabrudzeń, a jazda na nim jest niezwykle komfortowa, warto pamiętać, że – niestety – takie rozwiązanie ma tez kilka wad.

Cena, trudności w serwisowaniu, specyficzna rama

Rowery na pasku to wciąż rzadkość w sklepach i na trasach. Pierwszą wadą, która rzuca się w oczy, jest przede wszystkim cena. Tak jak w każdym przypadku, za nowoczesne rozwiązanie trzeba zapłacić o wiele więcej niż za to stosowane dotychczas.

Warto wspomnieć, że rama, jaką ma rower z napędem na pasek, jest dosyć specyficzna – rozpinana. Wszystko przez to, że pasek jest jednolita konstrukcją, która w jakiś sposób trzeba założyć. Kolejną wadą takich modeli będzie z pewnością dostępność elementów zamiennych. Jako że jest to rozwiązanie innowacyjne, trzeba liczyć się z tym, że można napotkać na trudności, jeśli chodzi o naprawę czy wymianę jakiejkolwiek części. Rower na pasku charakteryzuje się też tym, że łożysko w suporcie będzie się szybko zużywało.

Każdy więc, kto zdecyduje się na zakup takiego roweru, musi pamiętać o tym, że – jak wszystko – ma on zalety, ale i wady. Ostateczna decyzja zależy od tego, czy ważniejsze wydadzą się korzyści płynące z użytkowania takiego jednośladu czy przeważą opisane mankamenty.

Close