Written by 13:26 Dieta i ćwiczenia Views: [tptn_views]

Co wspomaga odchudzanie

Proces odchudzania nie zawsze bywa szybki i prosty. Nie zawsze jesteśmy świadomi co, dla naszego organizmu będzie zdrowe i bezpieczne. Czasami mała zmiana w obecnym trybie życia i żywieniu może mieć ogromny wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej. Nie sięgaj od razu po drastyczne diety o bardzo niskiej zawartości kalorii albo preparaty na odchudzanie. Poznaj kilka sposobów i produktów, które mogą wspomogą na drodze do twojej wymarzonej sylwetki.

Deficyt kaloryczny

Zapotrzebowanie kaloryczne każdego człowieka jest inne, ponieważ wszystko zależy od naszego trybu życia, czyli inaczej mówiąc o wysiłku fizycznym, z jakim mamy do czynienia na co dzień oraz to, jaka jest nasza aktualna masa ciała. Jak sama nazwa mówi – potrzebny jest więc ujemny bilans kaloryczny względem naszego obecnego. Więc jeśli przykładowo zapotrzebowanie kaloryczne wynosi obecne 2500 kcal, to rozsądnym będzie obniżenie o 400-800 kcal. Deficyt kaloryczny będzie nam towarzyszyć przez całą drogę w odchudzaniu, więc warto już na samym początku ustalić ile kalorii dziennie, powinniśmy spożywać na redukcji.

Pij wodę!

Brzmi banalnie, ale jest istotnym czynnikiem, który wspomaga odchudzanie. Picie dużej ilości wody wspomaga metabolizm i usprawnia układ pokarmowy. Jednak nawadnianie się jest niezmiernie ważne przed w trakcie jak, po treningu, aby stale uzupełniać płyny. Jeśli jednak prowadzimy bardzo intensywny tryb życia, nie zawsze mamy wodę pod ręką, to ważne jest, aby po prostu nawadniać się nawet herbatą czy napojami niesłodzonymi.

Dorosły człowiek potrzebuje około 2 litrów wody dziennie, ale jest to też zależne od naszej wagi oraz aktywności fizycznych. Tak więc wskazane jest więc spożywanie nawet do 3-4 litrów wody dziennie, choć jej nadmiar może doprowadzić do złych skutków. 

Przyjmuj suplementy 

Zazwyczaj są one łatwo dostępne, między innymi w aptekach czy większych sklepach sieciowych. Nie posiadają one zbyt wysokich dawek substancji czynnych, dlatego dostaniemy je od ręki bez recepty. Świadome przyjmowanie poszczególnych suplementów przyczynia się do prawidłowej redukcji tkanki tłuszczowej. Suplementy mają określony skład i są bogate w różne składniki, ale również można znaleźć je w żywności. Warto więc stosować podczas diety suplementy, które są bogate w takie składniki jak:

  • aminokwasy
  • kreatynę
  • spalacze tłuszczu (np. kofeina czy ekstrakt z zielonej herbaty)
  • błonnik

Jedz warzywa i owoce

Większość owoców naturalnie posiada niską zawartość kaloryczną i małą ilość tłuszczu. Przeważnie spożycie ich w większej ilości spowodowałoby nasycenie i uczucie pełności, ponieważ większość owoców i warzyw jest dosyć spora objętościowo. Zatem w parze idzie najedzenie się oraz zdrowy posiłek. Nie muszą być to np. warzywa w czystej postaci ale jako dodatek do obiadu czy kolacji. Przykładem będzie tutaj brokuł, który ma bardzo niską wartość kaloryczną, a jest dosyć dużym warzywem. Idealnym rozwiązaniem będą też warzywa strączkowe, które stanowią źródło białka. Jeśli chodzi o owoce, to świetnym rozwiązaniem będą jabłka, które są niskokaloryczne, bogate w błonnik i mogą być głównym składnikiem w śniadaniu, ale również być smaczną przekąską. Dodatkowym składnikiem w naszej codziennej diecie może być również cytryna, która oczyszcza z toksyn, wspomaga układ trawienny i może być dodana w postaci świeżego soku do wody.

Bądź aktywny fizycznie

Uprawianie sportu, regularne uczęszczanie na siłownie to najbardziej skuteczne z opcji, które przyczyniają się do skutecznego spalania tkanki tłuszczowej. Bieganie w sporcie czy też na siłowni spala sporo kalorii, gdzie w szybkim biegu można spalić około 600-800 kcal na godzinę. Jednak nie tylko sport czy ćwiczenia przyczyniają się do utraty wagi, ale również codzienne aktywności fizyczne będą dobrym zamiennikiem dla osób, którym niekoniecznie tryb życia czy zdrowie pozwala na uprawianie sportu. Dłuższy spacer, wybieranie się do sklepu na piechotę, a nie środkiem transportu – też są dodatkowymi aktywnościami fizycznymi. 

Close