Written by 20:16 Badania Views: [tptn_views]

Co warto wiedzieć o badaniu USG?

Postęp technologiczny i projektowanie innowacyjnych urządzeń  prowadzi do szybkiego unowocześniania różnych gałęzi gospodarczych. Korzystanie z dobrodziejstwa technologicznego jest szczególnie ważne dla medycyny, która dzięki nowoczesnym sprzętom może trafnie diagnozować i leczyć pacjentów. Jednym z najważniejszych osiągnięć techniki jest ultrasonografia, powszechnie znana jako badanie USG. USG jest obrazową techniką diagnozowania pacjentów, która wyróżnia się precyzją, szybkością wykonania, a także całkowitym bezpieczeństwem dla organizmu pacjenta. Na czym polega badanie USG? Co można zobaczyć za pomocą ultrasonografii?

Na czym polega badanie USG?

Badanie USG jest obrazową techniką diagnozowania pacjentów, która wykorzystywana jest przez specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Ultrasonografia jest całkowicie bezpieczna i bezbolesna dla osoby poddawanej badaniu, a jej najważniejszą cechą jest niebywała dokładność i precyzja ukazywania wewnętrznych struktur organizmu człowieka. Badanie jest całkowicie bezinwazyjne, dlatego może być wykonywane u kobiet w ciąży, a także niemowląt od pierwszego dnia życia.

Badanie USG wykonuje się, dzięki użyciu specjalistycznego sprzętu. Głowica urządzenia – ultrasonografu wydziela niesłyszalne dla człowieka fale ultradźwiękowe, które po przeniknięciu do badanego obszaru ciała zostają odbite i przekazane do głowicy. Po ich natychmiastowym przetworzeniu dochodzi do wyświetlenia na ekranie monitora badanej części ciała, co pozwala na zobaczenie przez lekarza konkretnej tkanki lub narządu. Aby badanie było niezwykle precyzyjne, warto korzystać z usług firm specjalizujących się w świadczeniu usług diagnostycznych. Jedną z najlepszych klinik w Warszawie, która cieszy się licznymi rekomendacjami pacjentów jest REX MEDICA.

Wskazania do wykonania badania USG – kiedy skorzystać z ultrasonografii?

Ultrasonografia jest niezwykle dokładnym, precyzyjnym badaniem. Szeroki wachlarz głowic do urządzenia, które różnicuje przede wszystkim wielkość sprawia, że możliwe jest dokładne prześwietlenie niemal każdej części ciała pacjenta. Coraz większa świadomość ryzyka rozwoju chorób sprawia, że duża część pacjentów decyduje się na profilaktyczne wykonywanie badania USG tarczycy, jamy brzusznej, a także piersi w przypadku kobiet. USG jest również podstawowym badaniem przeprowadzanym u kobiet w ciąży, które pozwala na monitorowanie rozwoju płodu na każdym etapie. 

Głównym wskazaniem do wykonania USG dowolnej partii ciała jest rozwój dolegliwości bólowych w konkretnym obszarze. Ultrasonografia jest również podstawowym elementem diagnostycznym podczas pojawienia się na ciele zmian lub malformacji naczyniowych, powiększenia części ciała czy zauważenia powiększonych węzłów chłonnych. Z pomocą ultrasonografu możliwe jest również badanie tarczycy podczas chorowania na jej niedoczynność lub nadczynność. 

Ultrasonografia jest bardzo potężnym narzędziem diagnostycznym. Z USG każdego dnia korzystają specjaliści z różnych dziedzin medycyny, którzy z jego pomocą są w stanie trafnie zdiagnozować pacjenta, a także zastosować odpowiednie leczenie. 

Close