Na pewno nie raz widziałeś ludzi spacerujących lub biegających z kolorowymi taśmami przylepionymi do ciała, na przykład do nóg. Byłeś świadkiem zastosowania fizjoterapeutycznej metody oddziaływania na układ ruchu człowieka zwanej kinesiotapingiem. Na czym polega oraz komu jest polecana? Sprawdźmy.
Na czym polega kinesiotaping?
Metodę tę opracowano w Japonii w latach 70 XX wieku przez doktora Kenzo Kase i polega ona na nakładaniu na powierzchnię ciała elastycznej taśmy, której zadaniem jest złagodzić dolegliwości bólowe i napięcie mięśniowe oraz ustabilizować i skorygować stawy. Taśmy wykazują właściwości podobne do ludzkiej skóry – ich grubość i rozciągliwość pozwalają osiągnąć fantastyczne rezultaty poprzez oddziaływanie sensoryczne. Taśma delikatnie drażni zakończenia nerwowe, stymulując tym samym mikrokrążenie krwi i limfy, co z kolei przyczynia się do zmniejszania stanów zapalnych, siniaków i obrzęków. Trzeba pamiętać, że kinesiotaping Wrocław może być formą terapii pomocniczej , przy zastosowaniu jej z innymi formami terapii.
Jakie są właściwości plastrów do kinesiotapingu?
Wykonane z bezpiecznych dla zdrowia materiałów – bawełny – nie uczulają. Nie są też nasączone żadnymi preparatami leczniczymi. Wykazują wysoką przepuszczalność powietrza, wodoodporność oraz elastyczność, różną długość i szerokość. Przyklejaniem taśm zajmuje się fizjoterapeuta we Wrocławiu. Aby wykonać to prawidłowo, należy najpierw zdezynfekować skórę oraz pozbyć się owłosienia. Plastry przyklejają się do skóry dzięki specjalnemu klejowi medycznemu. Powinien utrzymywać się do siedmiu dni. Wówczas należy go zdjąć, oczyścić skórę z kleju i po upłynięciu przynajmniej doby założyć kolejny.
Efekty stosowania plastrów do kinesiotapingu
Docelowym efektem zastosowania jest zmniejszenie bóli układu mięśniowo-szkieletowego, a więc w obrębie kolan, barku czy kręgosłupa. Plastry przyśpieszają proces leczenia stawów poddanych zwichnięciom i skręceniom, uszkodzeniom stawów czy wiązadeł na przykład w wyniku wypadku, nadwyrężenia czy po operacjach. Znajdują zastosowanie przy wadach klatki piersiowej, zaburzeniach przełykania, w wadach ustawieniu stóp, a nawet przy porażeniu nerwów twarzowych.
Innymi efektami są korekcja wad postawy (skoliozy) czy pomoc w terapii zaburzeń równowagi. Taśmy sprawdzą się przy gojeniu blizn i obrzęków powstałych w wyniku uprawiana sportu czy w czasie ciąży. Wreszcie pomagają szybciej wrócić do formy i zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji.
Kiedy nie stosować plastrów do kinesiotapingu?
Oto lista możliwych przeciwwskazań:
- choroby skóry,
- alergie na klej medyczny,
- wciąż jeszcze niezagojone rany.
Chociaż są bezpieczne, szeroko stosowane i efektywne, trzeba pamiętać o przeciwwskazaniach, dlatego najlepiej skonsultować się z fizjoterapeutą w celu zweryfikowania zasadności użycia plastra.
Czy warto?
Każda forma terapii jest dobra, zawłaszcza jeśli współpracuje z innymi metodami. Holistyczne podejście do leczenia układu mięśniowo-szkieletowego jest dobą drogą do przyśpieszenia procesu rekonwalescencji oraz wspomaga profilaktykę.
W razie pytań i wątpliwości, czy użyć plastrów do kinesiotapingu, warto zapytać o zdanie naszego fizjoterapeutę i zdać się na jego osąd.