Written by 15:48 Lekarze Views: [tptn_views]

Historia profesji i główne zadania – chirurg szczękowo twarzowy Warszawa

chirurg twarzowo szczękowy Warszawa

Stomatologia to dziedzina medycyny, który zajmuje się patologicznym funkcjonowaniem ludzkiego zgryzu. W stomatologii chodzi nie tylko o leczenie zębów, ale również redukowanie wad zgryzu, korektę więzadeł, podniebienia itp. Sama gałąź medyczna zajmująca się leczeniem jamy ustnej sięga czasów prehistorycznych. Naukowcy uważają, że pierwszy zabieg stomatologiczny został wykonany około 14 tys. lat przed naszą erą! W jednej z jaskiń odnaleziono bowiem skamielinę ludzkiego zęba z mechanicznie wydrapaną próchnicą. Poznajmy historię i obecne zadania, jakie ma chirurg szczękowo twarzowy z Warszawy.

Czym zajmuje się chirurg szczękowo twarzowy Warszawa?

Dziś oczywiście stomatologia jest dziedziną o wiele bardziej rozwiniętą, a jej zakres dzielimy na dziewięć głównych działów. Należą do nich m.in. chirurgia stomatologiczna, ortodoncja, periodontologia, protetyka stomatologiczna, a także dział chirurgii szczękowo-twarzowej. Jeżeli identyfikujesz u siebie problem z deformacją twarzy lub krzywym zgryzem i nie wiedziałeś dotychczas, gdzie powinieneś się udać, koniecznie wpisz w wyszukiwarkę hasło chirurg szczękowo twarzowy warszawa i sprawdź dostępność specjalistów! Nim umówisz się na konsultacje przeczytaj ten artykuł do końca, aby dowidzieć się czym zajmuje się lekarz z tą specjalizacją i czego możesz oczekiwać po wizycie u niego.

Jakie zadania ma chirurg szczękowo twarzowy z Warszawy?

Nim zaczniemy przedstawiać główne zadania jakie ma chirurg twarzowo szczękowy Warszawa, musimy zwrócić uwagę na to, z jakimi pacjentami ten lekarz ma do czynienia najczęściej. W tym miejscu należy przyznać, że jest to dość specyficzna grupa, ponieważ do chirurga z tą specjalizacją najczęściej trafiają małe dzieci oraz osoby po ciężkich wypadkach. Mali pacjenci zwykle rodzą się z pewnymi deformacjami czaski lub zgryzu. Jest to wówczas zagrożenie nie tylko dla ich życia, ale także dla udanego przebiegu akcji porodowej (jeśli wada została odkryta w życiu płodowym) oraz późniejszego komfortu funkcjonowania dziecka z taką przypadłością. Rodzice zaniepokojeni nieprawidłowym rozwojem twarzy czy szczęki dziecka, powinni udać się na konsultację do specjalisty, ponieważ to on zajmuje się przeprowadzaniem operacji z tego obszaru ludzkiego ciała. Chirurg szczękowo twarzowy Warszawa planuje również kolejne zabiegi, ponieważ rzadko zdarza się, aby deformacje w takim delikatnym miejscu udało się zniwelować podczas jednego zabiegu.

Drugą kategorią pacjentów jaką przyjmuje najczęściej chirurg szczękowo twarzowy z Warszawy są osoby po wypadkach. Tu rzadziej mamy do czynienia z dziećmi, a częściej z dorosłymi np. po bójkach, wypadkach samochodowych itp. Wówczas specjalista podejmuje działania tj. wypełnianie uzębienia pacjenta implantami, częściowe rekonstrukcje czaszki czy twarzy oraz zabiegi z zakresu chirurgii urazowej. Oczywiście do chirurga twarzowo szczękowego przychodzą również osoby dorosłe, które po prostu potrzebują pomocy korekcyjnej, ponieważ ich wada nie może zostać poddana leczeniu u ortodonty. Tego typu problemy dotyczą zwykle wad zgryzu. Jeśli ktoś posiada zbyt wysuniętą żuchwę, zgryz otwarty lub zwężenie szczeki, powinien zgłosić się do specjalisty, ponieważ tylko on w operacyjny sposób jest w stanie zniwelować poważne wady.

Wypełnianie uzębienia – chirurg szczękowo twarzowy Warszawa

Szczególnego rodzaju zabiegiem, który wykonuje chirurg szczękowo twarzowy Warszawa jest wypełnianie ubytków w uzębieniu implantami. Operacja ta wzbudza zwykle w pacjentach ciekawość oraz niepokój. Czy rzeczywiście jest to aż tak skomplikowana procedura? Rzeczywiście implantowanie zębów to nie lada wyzwanie nawet dla chirurga z wieloletnią praktyką. Jest to bowiem proces narażony na ryzyko niepowodzenia w równym stopniu jak każdy inny przeszczep organu. Ciało pacjenta może albo przyjąć zaimplementowane zęby, albo odrzucić je, co doprowadzi do ponownego ich wypadania.

Close