Written by 14:43 Poradnik Views: [tptn_views]

Niezastąpione książki o tematyce medycznej

książki o tematyce medycznej.

Jeżeli jesteś studentem medycyny albo po prostu pasjonuje Cię temat funkcjonowania ludzkiego organizmu, książki o tematyce medycznej są tym, czego potrzebujesz. Choć nauka ta jest trudna i wymaga, aby poświęcić jej mnóstwo czasu oraz energii, odpowiednie publikacje pomogą Ci w zdobyciu wiedzy.

Początki medycyny

Jak nietrudno się domyślić, medycyna jest nauką, która towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Ludzie zawsze interesowali się funkcjonowaniem organizmu, a przede wszystkim chorobami i tym, jak je leczyć. Medycyna rozwijała się już w starożytności w Mezopotamii, Grecji, Rzymie i Egipcie. Początkowo zajmowali się nią kapłani i szamani. Za ojca medycyny uznaje się Hipokratesa z Kos. Poświęcił on całe swoje życie pomaganiu innym, a także spisał dwa dzieła dotyczące leczenia „Corpus Hippocrateum” i „O dawnej medycynie”.

Wraz z rozwojem cywilizacji, wiedza ludzi na temat ciała człowieka i atakujących je chorobach rosła. Niestety, pojawiały się również nowe, nieznane przodkom przypadłości, których sposób leczenia należało dopiero wypracować. Również obecnie, medycyna stale się rozwija, powstają nowe lekarstwa i terapie, których zadaniem jest ratowanie ludzkiego zdrowia i życia.

Studia medyczne – dla kogo?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy studia medyczne są dla Ciebie, musisz odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Pierwsze i najistotniejsze brzmi: czy medycyna jest Twoją pasją i jesteś spragniony wiedzy z tej dziedziny? Jeżeli nie jesteś co do tego przekonany, studia medyczne mogą okazać się nie najlepszym wyborem. Trwają one dłużej niż inne, bo aż 6 lat. Musisz być naprawdę zdeterminowany i zafascynowany medycyną, aby je ukończyć z sukcesem.

Drugie pytanie brzmi: czy jesteś gotowy poświęcić wiele czasu i energii na naukę? Jeżeli jesteś osobą, która nie przykłada się do zdobywania wiedzy i nie lubi spędzać czasu przy książkach, to powinieneś zrezygnować z aplikowania na studia medyczne. Dostanie się na nie to sztuka, która udaje się tylko osobom z bardzo dobrymi wynikami z matury, a same studia wymagają od adeptów dyscypliny.

Ostatnie pytanie, na które powinieneś odpowiedzieć, za nim zdecydujesz się na studia medyczne, brzmi: czy ciało ludzkie i wszystkie związane z nim procesy nie budzi u Ciebie wstrętu? Pytanie to może wydawać się dziwne, ale wybierając się na medycynę, musisz mieć świadomość, że jako lekarz będziesz mieć do czynienia z różnymi przypadkami. Nie możesz więc myśleć o staniu się na przykład chirurgiem, podczas gdy widok krwi wywołuje u Ciebie obrzydzenie lub strach. 

Jak widzisz, decyzja o pójściu na studia medyczne musi być bardzo dokładnie przemyślana. Trwają one sześć lat, więc jeżeli już na początku okaże się, że nie są dla Ciebie, najlepiej, abyś jak najszybciej zrezygnował. Lekarze powinni czuć powołanie do swojego zadania, którym jest pomoc innym. Tylko wtedy będą w stanie najlepiej wykonywać obowiązki.

Gdzie kupić książki o tematyce medycznej

Niezależnie od tego, czy jesteś studentem medycyny, czy postanowiłeś, że na własną rękę będziesz poszerzał swoją wiedzę, potrzebujesz wsparcia. W tej roli świetnie sprawdzą się książki o tematyce medycznej. Oczywiście, medycyna jest to nauka o bardzo szerokim zakresie, ale znajdziesz publikacje dotyczące każdej specjalizacji. Psychiatria, onkologia, farmakologia, chirurgia, stomatologia, czy tak ważna ostatnimi czasy epidemiologia – na każdy z tych tematów dostępnych jest wiele opracowań.

Szukając rzetelnego źródła wiedzy, warto sięgnąć po książki o tematyce medycznej z oferty specjalistycznych księgarń. Odnajdziesz tam nie tylko „klasyki” danej specjalizacji medycznej, ale też nowe pozycje. Stale poszerzana oferta jest sygnałem, że księgarnia stale się rozwija i trzyma rękę na wydawniczym pulsie.

Księgarnia naukowa posiadająca dział medyczny to miejsce, z którego korzystać powinni nie tylko studenci, ale również lekarze, którzy chcą być na bieżąco z najnowszymi badaniami i stale aktualizować swoją wiedzę. Bycie lekarzem to zawód, w którym nie można pozwolić sobie na lenistwo.

Close