Dla laika nazwa „kątnica stomatologiczna” niewiele mówi. Bywa tak, że idąc do dentysty, zestresowany pacjent martwi się wyłącznie o to, żeby nie zemdleć na fotelu. Nie ma głowy do zastanawiania się nad sprzętem używanym przez specjalistę, a czasem nawet bardzo intensywnie nie chce o nim myśleć. Czas to zmienić! Mnóstwo różnych urządzeń jest potrzebnych, aby wizyta przebiegła sprawnie. Oto jedno z nich – kątnica stomatologiczna.
Do czego służy kątnica stomatologiczna?
Profesjonalna kątnica jest podstawowym wyposażeniem każdego gabinetu. Trudno wyobrazić sobie jego funkcjonowanie bez niej. Kątnica stomatologiczna jest napędzanym mikrosilnikiem elektrycznym lub sprężonym powietrzem instrumentem, w którym montuje się wiertło. W zależności od rodzaju może wykonywać od 500 do 200 tysięcy obrotów na minutę.
Budowa kątnicy
Aby kątnica stomatologiczna spełniała swoje zadanie, musi składać się z główki, w której znajduje się wejście kompatybilne z obsługiwanym wiertłem. Pozostałe elementy urządzenia to część z napędem, przewody doprowadzające wodę i prąd oraz obudowa. Nowoczesne modele posiadają ponadto dodatkowe podświetlenie, ułatwiające pracę specjaliście. Aż trudno uwierzyć, że w XIX wieku kątnica była napędzana… nogą dentysty lub jego asystenta.
Poznaj różne rodzaje kątnic
Spośród kątnic możemy wyróżnić kilka rodzajów. Są to urządzenia zwykłe, zwalniające i przyspieszające. Pierwsze z nich (oznaczane zazwyczaj kolorem niebieskim) używane są przede wszystkim do wygładzania szkliwa i pozbywania się zębiny dotkniętej próchnicą. Drugi typ to kątnice o bardzo dużej mocy, oznacza się je kolorem czerwonym. Ostatni rodzaj opisywanego narzędzia stosowany jest przede wszystkim do polerowania. Można je rozpoznać po zielonym pasku.
Rodzajem wiertarki, o którym warto wspomnieć, jest turbina powietrzna zaliczana do wiertarek szybkoobrotowych. Są one napędzane przez sprężone powietrze. W zależności od ciśnienia dostarczanego powietrza, ich prędkość robocza może wynosić od 150 do 250 tysięcy obrotów na minutę. Wiertło napędzane jest przez rotor wyposażony w wirnik. Nowoczesne kątnice turbinowe są ciche, mocne, wygodne i nie wywołują wibracji.
Wiertła używane w kątnicach
Skoro wiesz już co nieco o wiertarkach dentystycznych, czas przyjrzeć się wiertłom, jakie mogą być do nich zamontowane. Bez nich praca stomatologa nie byłaby przecież możliwa. Służą one do pracy na twardych zęba. Spośród nowoczesnych wierteł można wyróżnić trzy rodzaje: stalowe, diamentowe oraz wykonane z węglików spiekanych.
Te pierwsze to najstarsze narzędzia obrotowo-tnące, które są niezastąpione podczas wykonywania zagłębień retencyjnych. Ich wadą jest jednak to, że pracują wolno i tak też się nagrzewają. Wiertła diamentowe to rodzaj, który sprawdza się zarówno w opracowaniu twardych tkanek, jak i w wygładzaniu powierzchni zęba. Ostatni typ wierteł, czyli te wykonane z węglików spiekanych świetnie nadają się do pracy na wysokich obrotach – są precyzyjne, trwałe i wydajne.
Ewolucja sprzętów dentystycznych
Jeżeli jesteś osobą, którą stresuje wizyta u dentysty, zastanów się, co musieli czuć nasi przodkowie. Nie mieli oni możliwości, aby korzystać z nowoczesnych i w pełni wyposażonych gabinetów. Pierwszym, o co prosisz, przychodząc do dentysty jest znieczulenie? W XIX wieku do tego celu wykorzystywano eter i gaz rozweselający! Nie jesteśmy pewni, czy byłoby nam do śmiechu w takiej sytuacji.
Dopiero w XX wieku nastąpił dynamiczny rozwój stomatologii, wprowadzano nowe i udoskonalano stare metody leczenia. Nastąpił również postęp w takich dziedzinach jak protetyka czy stomatologia estetyczna.
Przy następnej wizycie u dentysty, zasiadając na wygodnym fotelu, zamiast skupiać się na swoim stresie, przyjrzyj się wyposażeniu gabinetu. Na pewno zauważysz wiele nowoczesnych i fascynujących urządzeń, których wynalezienie sprawiło, że nie każda wizyta u „cyrulika” musi kończyć się wyrwaniem zęba. Wśród nich z pewnością rozpoznasz kątnicę stomatologiczną.