Written by 20:03 Poradnik Views: [tptn_views]

Olejki eteryczne: co warto o nich wiedzieć?

Olejki eteryczne mogą poprawiać nam nastrój, mogą też bardzo dobrze wpływać na ogólny stan naszego zdrowia. Z ich mocy chętnie korzysta aromaterapia, ciesząca się coraz większą popularnością. Co warto wiedzieć o leczniczej mocy zapachów i olejków eterycznych?

Jak olejki eteryczne mogą wpływać na nasz organizm?

Na wiele sposobów. Wiadomo, że aromaterapia może nam pomagać w walce z wirusami oraz bakteriami, można za jej pomocą poprawiać trawienie lub regulować gospodarkę hormonalną. Istnieją też olejki eteryczne, dzięki którym można chronić się przed wolnymi rodnikami, a tym samym wielu chorobom neurodegeneracyjnym. Niektóre olejki, po zaaplikowaniu na skórę, świetnie sprawdzają się jako środki chroniące przed stanami zapalnymi, inne – jako środki do inhalacji –korzystnie wpływają na drogi oddechowe.

Olejki eteryczne najczęściej są wykorzystywane przez tych, którzy chcą się zrelaksować. Aromaterapia może się świetnie sprawdzić w walce ze stresem, który – jak wiadomo – może negatywnie wpływać na ogólny stan naszego zdrowia i stanowić główne źródło wielu groźnych chorób.

Z jakimi chorobami można walczyć za pomocą olejków eterycznych?

Lista chorób, z którymi można walczyć przy pomocy odpowiednio dobranych zapachów, jest dość długa. W leczeniu przeziębienia pomocne okażą się takie zapachy, jak mięta, eukaliptus oraz olejek z drzewa herbacianego. Cynamon, rumianek, imbir i rozmaryn mogą sobie doskonale poradzić z bólami głowy oraz mięśni, z kolei po olejek pieprzowy, z mięty lub z trawy cytrynowej można sięgać w chwili, gdy życie zaczną nam utrudniać dolegliwości żołądkowe. Róża, szałwia i geranium to cenni sojusznicy przy problemach z hormonami, w walce ze stresem oraz bezsennością pomocne są natomiast takie olejki, jak olejek lawendowy lub rumiankowy. Dzięki olejkom eterycznym możemy też poprawić swój wygląd. W trosce o skórę oraz włosy warto sięgnąć po takie aromaty, jak lawenda, geranium lub drzewo herbaciane.

Coraz szersza wiedza na temat zapachów i ich wpływu na nasze zdrowie sprawia, że z mocy olejków eterycznych korzystamy coraz lepiej. Każdy z nas może na tym wiele zyskać, a wiedza na temat aromaterapii może nam w znacznym stopniu ułatwić życie.

Close