Mówi się, że na zdrowej i racjonalnej diecie można zjeść wszystko, choć z umiarem. Są jednak produkty, z których warto na co dzień zrezygnować. Podpowiemy, czego unikać.
Zdrowa dieta, czyli jaka?
Powszechnie wiadomo, że należy się zdrowo odżywiać, jeść kilka porcji warzyw i owoców dziennie, a także, w miarę możliwości, utrzymywać bilans kaloryczny, czyli zjadać tyle kalorii, ile nasz organizm potrzebuje (ale nie więcej, bo to kończy się nadprogramowymi kilogramami).
I jeśli od czasu do czasu zdarzy ci się odwiedzić sieciówkę z fast-foodami lub usmażyć frytki w głębokim oleju, to nic się nie stanie. Dobrze jest jednak unikać jedzenia, po które często sięgamy, a które niekoniecznie jest dobre dla organizmu.
Podpowiemy, jakie produkty nie powinny znaleźć się w codziennej diecie, ponadto czego nie jeść wymienia też poradnik gar.com.pl. Tam znajdziesz m.in. wskazówki, jak czytać skład produktów, aby się nie „nadziać”.
Gotowe dania, produkty wysokoprzetworzone
Chociaż w sklepach znajdziemy zupy krem o dobrym składzie, czy gotowe mieszanki warzyw na patelnię, które składają się tylko z… warzyw (a to wbrew pozorom nie jest takie oczywiste), musimy być uważni. Dlaczego? Ponieważ wiele gotowych dań to produkty wysokoprzetworzone, o składzie „bogatym” w sztuczne składniki. W ich przypadku największym problemem jest to, że zawierają bardzo dużo soli oraz tłuszczy trans. Przy czym sól może pojawiać się pod różnymi postaciami, jak glutaminian sodu.
Oczywiście, jeśli raz na jakiś czas zdarzy nam się kupić gotowe krokiety o wątpliwym składzie lub wstąpimy po fast-fooda, nic się nie stanie. Radzimy jednak, aby starać się gotować na co dzień, a nie korzystać z gotowych produktów.
Chipsy, słone przekąski
Kto nie lubi czipsów, prawda? Niestety, są bardzo uzależniające. I słone. I pełne tłuszczy trans (uwodornionych, utwardzonych, częściowo uwodornionych). Podobnie jest w przypadku innych słonych przekąsek, jak paluszki, krakersy. Nie musimy z nich zrezygnować w całości (choć, jeśli potrafimy się bez nich obejść, to lepiej po nie nie sięgać), aczkolwiek pilnujmy, aby czipsy do wieczornego oglądania filmu nie stały się rutyną. Co zrobić, gdy jesteśmy fanami słonych przekąsek? Spróbujmy częściowo zamienić je na popcorn, wybierając ten w ziarenkach, a nie do mikrofali. Będziemy mieć kontrolę nad ilością oleju oraz soli.
Słodkie napoje gazowane
Mamy złą wiadomość dla fanów napojów gazowanych – nie są one zbyt zdrowe i nie powinny znaleźć się w zdrowej diecie. To nic innego, jak puste kalorie, które dostarczają naprawdę spore ilości cukru.
Gdy od czasu do czasu dopadnie nas ochota na takie produkty, wybierajmy napoje „zero kalorii” (co prawda ich skład wcale nie jest lepszy, ale przynajmniej nie mają tylu kalorii – tylko należy pamiętać, że po nie też trzeba sięgać rzadko). Natomiast na co dzień urozmaicajmy sobie wodę gazowaną. Możemy dodać do niej plasterki cytryny, pomarańczy, ogórka (to mocno orzeźwia) lub trochę soku. A jeśli naprawdę taki napój „musi” być słodki, warto zrobić lemoniadę na przygotowanym w domu syropie cukrowym.