Podczas ciąży sposób odżywiania się przyszłej mamy jest bardzo ważny, gdyż ma on też istotny wpływ na dziecko. Oczywiście, trzeba mieć na uwadze fakt, że niektóre produkty trzeba będzie wyeliminować całkowicie, na pewno trzeba będzie zrezygnować z alkoholu, surowego mięsa czy bardzo ostrych przypraw. Niektóre produkty z kolei lepiej będzie ograniczyć po prostu po to, aby czuć się lepiej- mogą one bowiem potęgować nieprzyjemne dolegliwości ciążowe. Co warto wcielić do takiej diety i o czym warto pamiętać?
Czego na pewno nie powinno zabraknąć w diecie przyszłej mamy?
Kluczem do zdrowej diety, która będzie służyła zarówno mamie jak i dziecku jest to, aby był to możliwie jak najbardziej zbilansowany sposób żywienia. W takim przypadku istnieje najmniejsze prawdopodobieństwo, że pojawią się jakieś niedobory, które mogłyby stanowić zagrożenie zarówno dla mamy jak i dla dziecka. Ważne są regularne badania, które będą w stanie szybko dostarczyć informacji o morfologii krwi czy o poziomie poszczególnych pierwiastków w organizmie.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest rozłożenie sobie posiłków w regularnych odstępach czasu jedząc często, ale mniejsze i bardziej lekkostrawne porcje. W praktyce, dieta dla kobiet w ciąży powinna zawierać sporą ilość białka i żelaza, kwas foliowy, błonnik pokarmowy jak i kwasy tłuszczowe. Nie mniej ważne są także witaminy.
Będąc w ciąży zawsze warto zwrócić się o pomoc do doświadczonego dietetyka, który opracuje dla nas najzdrowszą i najodpowiedniejszą dietę, która dostarczy naszemu organizmowi oraz rozwijającemu się dziecku wszystkiego, co niezbędne. Jednocześnie, będąc pod okiem dietetyka nie będziemy w aż tak dużym stopniu martwić się o to, czy nie przybierzemy zbyt dużo na wadze. Odpowiedniego specjalisty warto szukać jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania, na przykład za pośrednictwem strony projektzdrowie.info.
Czy będąc w ciąży je się za dwoje? Co jeść?
Kiedyś panowało przekonanie, że będąc w ciąży można ulegać wszystkim swoim zachciankom, gdyż je się porcje za siebie i za dziecko. Obecnie coraz częściej mówi się o tym, że wagę trzeba kontrolować, gdyż nadprogramowe kilogramy po ciąży wcale nie znikają. Optymalny przyrost wagi w całej ciąży to do 13 kg. Konieczna jest regularna kontrola wagi na różnych etapach ciąży.
- Dieta dla kobiet w ciąży powinna obfitować w owoce pełne witamin i warzywa, które nie mają wiele kalorii, a jednocześnie są bardzo zdrowe. Warto celować w produkty sezonowe. Ważnym źródłem kwasu foliowego jest ciecierzyca oraz rośliny strączkowe.
- Dla dobrego samopoczucia w ciąży warto ograniczać potrawy tłuste, smażone i ciężkostrawne. Będą one długo zalegać w żołądku powodując uczucie przepełnienia, będą powodować wzdęcia i leniwe trawienie. Wszystko to będzie powodować obniżony nastrój w ciąży. Znacznie lepiej jeść pieczone lub duszone potrawy.
- Cierpiąc na zgagę w ciąży dobrze jest ograniczyć spożycie kwaśnych owoców, ale też tłustych deserów i przekąsek, kapusty, grochu czy też grzybów.
- Najlepiej mocno ograniczyć dania kuchni fast food i żywność, która jest wysoko przetworzona. Słodzone napoje powinno się zastąpić wodą niegazowaną.
- Aby przeciwdziałać zatrzymaniu wody w organizmie oraz obrzękom- trzeba pić dużo wody niegazowanej, a także ograniczyć sód w diecie.
- Dobrą praktyką jest zmniejszenie spożycia cukru, szczególnie w postaci słodkich ciast, batonów i przekąsek. Można też zrezygnować w mocno słodzonej kawy.