Written by 23:30 Lekarze Views: [tptn_views]

Endokrynolog dziecięcy – czym się zajmuje i kiedy się do niego zgłosić?

Organizm człowieka nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować bez unormowanych hormonów, które wydzielane są przez poszczególne gruczoły wewnętrzne, jak np. tarczycę. Jeśli ich poziom nie jest odpowiedni, jest ich za dużo lub za mało, dochodzi do różnego rodzaju zaburzeń. W takich przypadkach potrzebna jest konsultacja endokrynologiczna. Niestety nie tylko dorośli potrzebują opieki endokrynologa. Czasami z jego pomocy muszą skorzystać także dzieci.

Endokrynolog dziecięcy – czym się zajmuje?

Specjalista ten zajmuje się leczeniem schorzeń w obrębie pracy: tarczycy i przytarczyc, przysadki mózgowej oraz podwzgórza, jąder, jajników i nadnerczy. W przypadku dzieci najczęściej są to zaburzenia procesu wzrostu i dojrzewania płciowego. Endokrynolog dziecięcy pomaga nie tylko małym dzieciom, ale także nastolatkom do ukończenia 18 roku życia. Jeśli sami mamy zaburzenia hormonalne, warto zbadać także nasze dzieci pod kątem owych zaburzeń. Czasami początkowo mogą nie dawać żadnych objawów. Wczesna diagnoza umożliwia najefektywniejsze leczenie. Jeśli poszukujesz dobrego specjalisty w swoim mieście, wpisz w wyszukiwarkę np. „Endokrynolog dziecięcy Gdańsk”.

Czy potrzebujemy skierowania do endokrynologa?

Jeśli chcemy skorzystać z poradni endokrynologicznej w ramach NFZ, będziemy potrzebować skierowania od lekarza rodzinnego. Niestety na takie wizyty czasami czeka się wiele miesięcy. Jeśli zależy nam na szybkiej konsultacji, możemy skorzystać z wizyty prywatnej. Wówczas nie będziemy potrzebować skierowania od lekarza pierwszego kontaktu.

Kiedy zgłosić się do specjalisty?

Oprócz wcześniej wspomnianych zaburzeń hormonalnych u rodziców i profilaktycznego sprawdzenia ewentualnych zaburzeń u dziecka, na wizytę u endokrynologa należy się zgłosić, gdy dziecko:

  • Jest o wiele niższe niż rówieśnicy
  • Przestało rosnąć
  • Rośnie zbyt szybko
  • Jest o wiele wyższe niż rówieśnicy
  • Ma nadwagę
  • Mimo ukończenia 14 roku życia nie wykazuje żadnych objawów dojrzewania płciowego
  • Mimo wczesnego wieku już posiada np. owłosienie łonowe

Nie każdy objaw świadczy o poważnej chorobie. Jeśli zauważyłeś, któreś z poniższych objawów, nie wpadaj w panikę. Niektóre mogą wynikać z indywidualnych cech dziecka, nieprawidłowej diety i trybu życia.

Jak wygląda badanie endokrynologiczne?

Badanie endokrynologiczne w dużej mierze zależy od tego, jakiego typu zaburzenie podejrzewa lekarz. Bez wątpienia, diagnozę rozpocznie od wnikliwego wywiadu medycznego. Zada pytania na temat diety, trybu życia, ewentualnych chorób w rodzinie i przyjmowanych leków. Następnie może zlecić badania krwi (np. TSH, FT3, FT4, poziom witaminy D3), czy np. USG gruczołu wydzielania wewnętrznego. Po postawieniu diagnozy, lekarz zaleci odpowiednie leczenie, ewentualnie skieruje do innego specjalisty np. dietetyka. Warto skorzystać z pomocy endokrynologa dziecięcego, zarówno w przypadku niepokojących objawów, jak i profilaktycznej oceny stanu zdrowia. Odpowiednio dobrane leczenie umożliwia prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu, jak i zapobiega pojawieniu się niektórych chorób w przyszłości.

Close