Written by 16:28 Dieta i ćwiczenia Views: [tptn_views]

Jak żyć z Hashimoto – porady dotyczące zdrowego stylu życia

Co to jest Hashimoto

Choroba Hashimoto, inaczej przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, jest chorobą autoimmunologiczną, której objawami są zmęczenie, senność, problemy z koncentracją, wzrost wagi, depresja, bóle stawów czy kołatanie serca. W celu rozpoznania choroby Hashimoto niezbędne jest wykonanie badań hormonów tarczycy, obrazowych oraz w niektórych przypadkach biopsji 

W badaniu obrazowym, chorobę Hashimoto można zauważyć poprzez niejednorodność i hipoechogeniczność miąższu. Choroba ta jest częściej diagnozowana u kobiet niż u mężczyzn i może występować w ciąży.

Nie ma jednoznacznych przyczyn wystąpienia choroby Hashimoto, jednak najczęściej wymieniane są stres, problemy emocjonalne, nieprawidłowa dieta, niedobory pierwiastków i aminokwasów. Z tego powodu, istotne jest przestrzeganie odpowiedniej diety i odżywianie się zgodnie z zaleceniami lekarza.

Przeczytaj mój poradnik dotyczący hashimoto: https://thermodieta.pl/hashimoto-moja-historia-mini-poradnik

Dieta dla osób z chorobą Hashimoto powinna być bogata w produkty bogate w jod, selen, żelazo, cynk oraz witaminę D3 . Ważne jest także unikanie pokarmów, które mogą wpływać negatywnie na pracę tarczycy, takich jak soja, rzepak, brokuły, brukselka czy kapusta. Wskazane jest również ograniczenie spożycia produktów mlecznych i glutenu.

Jak żyć z Hashimoto 

Właściwa dieta

  1. Jednym z czynników ryzyka choroby Hashimoto jest niedobór składników odżywczych, takich jak jod, selen, żelazo, cynk i witamina D3 . Dlatego ważne jest, aby stosować dietę bogatą w te składniki odżywcze. W diecie należy uwzględnić orzechy, nasiona, ryby, mięso, jaja, owoce i warzywa. Należy unikać produktów przetworzonych, cukru, tłuszczów trans i sztucznych słodzików.

Regularna aktywność fizyczna

  1. Regularna aktywność fizyczna pomaga wzmocnić układ odpornościowy i zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób autoimmunologicznych . Dlatego warto wprowadzić regularną aktywność fizyczną do swojego stylu życia, na przykład regularne spacery, jazdę na rowerze, pływanie lub jogę.

Ograniczenie stresu

  1. Stres jest jednym z czynników, które mogą wpłynąć na rozwój choroby Hashimoto. Dlatego ważne jest, aby ograniczyć stres w życiu codziennym poprzez stosowanie technik relaksacyjnych, takich jak medytacja, joga, tai chi lub aromaterapia.

Regularne badania

  1. Osoby z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak choroba Hashimoto, powinny regularnie wykonywać badania, aby monitorować poziom hormonów tarczycy i ogólny stan zdrowia.
Close