Written by 18:18 Dieta i ćwiczenia Views: [tptn_views]

Jak skutecznie schudnąć bez efektu jojo?

Zbliżają się wakacje, czas odpoczynku, wyjazdów. Podczas urlopu prawie każdy marzy o tym aby zwrócić uwagę płci przeciwnej. Jeśli też o tym marzysz, ale masz kilka zbędnych kilogramów, to ten poradnik jest właśnie dla ciebie.

Czym jest efekt jojo?

Efekt jojo pojawia się po stosowaniu drakońskiej diety, np. popularnej diety 1000 kcal. Jest to zdecydowanie za mało zarówno dla młodzieży, jak i dla dorosłych. Takie diety są skuteczne, jednak nie na dłuższą metę. Zazwyczaj ciężko jest wytrzymać przez dłuższy czas na takiej diecie, i zaraz po zrzuceniu zbędnych kilogramów wracamy do starych nawyków żywieniowych, po czym wraca waga której chcieliśmy się pozbyć.

Jak schudnąć z głową?

Zdrowe odchudzanie powinno być wprowadzone długoterminowo, a nie np. na miesiąc czy dwa. Na początku naszej przygody z odchudzaniem musimy obliczyć nasze zapotrzebowanie kaloryczne. W internecie są dostępne darmowe kalkulatory, które obliczą wszystko za nas. Wystarczy podać niezbędne dane, czyli wiek, wzrost, wagę, oraz ilość aktywności fizycznej w ciągu dnia. Dzięki temu otrzymamy tzw. zero kaloryczne. Czyli ilość kalorii, która jest nam potrzebna do życia, i po której ani nie schudniemy, ani nie przytyjemy.

Najbezpieczniejsza szybkość zrzucania nadwagi to 0, 5-1 kg na tydzień, jest to zależne od wagi początkowej. Najlepiej codziennie jeść 500 kcal mniej. Odpowiada to spadkowi wagi o pół kilograma tygodniowo, i mamy pewność, że raz stracone kilogramy nie powrócą. Warto ograniczyć słodycze i napoje gazowane. To one w dużym stopniu sprawiają, że tyjemy, gdyż zawierają duże ilości cukrów prostych.

Ćwiczenia a chudnięcie

Jeśli chodzi o ćwiczenia, to do samego schudnięcia przyda nam się więcej ruchu. Mogą to być takie aktywności jak długie spacery, bieganie, jazda na rowerze, rolkach, bądź deskorolce, lub wyjście na siłownię. Ćwiczenia cardio, czyli bieganie pomagają utrzymać ujemny bilans kaloryczny, i dzięki temu możemy pozwolić sobie na małe przekąski w dni treningowe. Przydatne będą także ćwiczenia siłowe, choćby te z wykorzystaniem masy własnego ciała. Dzięki nim zbudujemy masę mięśniową, a gdy mamy więcej mięśni, rośnie zapotrzebowanie naszego organizmu na energię, czyli możemy więcej zjeść bez konsekwencji.

Close