Written by 23:18 Dieta i ćwiczenia Views: [tptn_views]

Zniszczone zimą włosy. Jak temu zaradzić.

Zniszczone zimą włosy. Jak temu zaradzić? Z pewnością dbasz o swoje włosy na wiele sposobów. Zima jest jednak dla nich trudnym okresem. Wiatr, suche powietrze, elektryzowanie się włosów, czapki oraz kiepska dieta – to wszystko musisz wziąć pod uwagę. Warto też przemyśleć suplementację, dzięki której dodatkowo wzmocnisz swoje piękne loki. Niżej znajdziesz kilka cennych wskazówek dotyczących dbania o włosy zimą. Sprawdź, czy znasz je wszystkie.

Z tekstu dowiesz się:

 • dlaczego zimą włosy wypadają bardziej,
 • jak dbać o włosy zimą w domu,
 • co warto uwzględnić w zimowej pielęgnacji włosów,
 • czy można wspierać kondycję włosów suplementami.

Dlaczego zimą włosy wypadają i wyglądają na bardziej zniszczone?

Na wypadanie włosów wpływa wiele czynników – zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Najczęściej włosy wypadają z powodu:

 • braku równowagi hormonalnej,
 • nadmiernego i długotrwałego stresu,
 • nieodpowiedniej diety,
 • braku witamin oraz minerałów.

Zimą dodatkowo musisz mierzyć się z:

 • czynnikami atmosferycznymi,
 • efektami związywania włosów oraz noszenia czapki.

Tak, dobrze czytasz. Z jednej strony MUSISZ nosić czapkę i otulać się szalikiem. Z drugiej strony te elementy garderoby negatywnie wpływają na kondycję włosów. Dodatkowo wiatr, niskie temperatury, suche powietrze sprawiają, że włosy stają się matowe, łamliwe i w rezultacie wypadają. Dzieje się tak również z powodu niedoboru składników odżywczych w mieszkach włosowych. One po prostu nie mają szansy się do nich dostać, ponieważ mróz zwęża naczynia krwionośne w skórze głowy!

5 sposobów na dbanie o włosy zimą

Jak widzisz – nie jest łatwo. Dlatego pielęgnacja i skuteczna ochrona włosów oraz skóry głowy są niezbędne. Teraz podzielimy się z Tobą kilkoma ważnymi trickami, które pomogą rozwiązać ten kłopot.

1.     Obetnij końcówki włosów

Regularne przycinanie końcówek włosów ma same zalety. Jest elementem Twojego self-care, ale też po prostu pozytywnie wpływa na kondycję włosów. Przycięte końcówki nie rozdwajają się, włosy wyglądają lepiej i zdecydowanie szybciej rosną.

2.     Zadbaj o odpowiednie nakrycie głowy

Zimą czapka jest niezbędna. Oczywiście pod warunkiem, że dobierzesz im odpowiednią czapkę, czyli taką, która: jest zrobiona z bawełny lub wełny (najlepsza opcja!), nie uciska skóry głowy, zapewnia cyrkulację powietrza, jest na tyle duża, że schowasz pod nią nawet długie włosy spięte w kok.

3.     Regularnie czyść szczotkę do włosów

Na szczotce gromadzą się brud, kurz, pozostałości po kosmetykach do stylizacji włosów, a przecież nie chcesz mieć tego znowu na głowie, prawda? Używanie niewyczyszczonej szczotki zwiększa też tendencję włosów do elektryzowania się i może powodować infekcje skórne.

4.     Ułóż odpowiednio zbilansowane posiłki

Wzbogać dietę o suszone owoce, ziarna, orzechy i kiełki, które zawierają dużo ważnych dla włosów substancji odżywczych. Warto też zastanowić się nad suplementami diety, ale dobierz je uważnie, najlepiej po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. Jeśli zdecydujesz się na suplementację, to w pełni naturalne i przebadane suplementy na włosy znajdziesz np. w ofercie Noyo Pharm.

5.     Zmień pielęgnację włosową na zimę

Na ten temat… trzeba powiedzieć nieco więcej, dlatego – czytaj dalej!

Zimowa pielęgnacja włosów w 5 krokach

Niska temperatura spowalnia pracę gruczołów łojowych, co w konsekwencji pozbawia włosy ochronnej warstwy tłuszczu. Dlatego w zimowej pielęgnacji bardziej zarówno o nawilżanie, jak i natłuszczanie.

W tym celu:

 • myj włosy często (nawet codziennie), ale delikatnymi szamponami,
 • stosuj metodę OMO (tj. odżywka – mycie – odżywka),
 • regularnie stosuj olejowanie włosów i zabezpieczaj końcówki,
 • używaj peelingów do skóry głowy,
 • susz włosy zimnym lub ledwo ciepłym powietrzem.

Pamiętaj też o fryzurach, które lepiej sprawdzą się właśnie zimą. Postaw na luźne kucyki i warkocze – zabezpieczysz włosy przed ocieraniem o ubrania oraz mrozem.

Czy suplementy mają wpływ na kondycję włosów?

Dieta to pierwsze źródło witamin i minerałów, które korzystnie wpływają na kondycję i porost włosów. Bywa jednak, że zimą warto wesprzeć się dodatkową suplementacją. Zanim jednak zdecydujesz się na nią, zrób badania krwi. Sprawdź m.in. poziom żelaza, ferrytyny czy witaminy B. Na kondycję włosów wpływa także niedobór witamin A i C oraz kwasów omega-3.

Na szczęście na rynku są gotowe suplementy tworzone z myślą o wypadających włosach, które zawierają wszystkie składniki, których Twój organizm może potrzebować. Ich wsparcie poprawi kondycję włosów oraz ukrwienie skóry głowy – czyli suplementy mogą wpłynąć na wszystkie aspekty, z którymi zimą sprawia, że włosy najpierw stają dęba, a potem wypadają.

Close