Written by 22:29 Dieta i ćwiczenia Views: [tptn_views]

Kiedy warto ćwiczyć jogę? Na jakie dolegliwości może pomóc joga?

Mała aktywność fizyczna może przynieść wręcz tragiczne skutki dla naszego organizmu; na ćwiczenia nigdy nie ma za późno i warto to robić w każdym wieku. A dlaczego warto wybrać właśnie jogę? Na jakie dolegliwości pomaga joga i kiedy warto ją ćwiczyć? Sprawdzamy w artykule.

Co daje joga?

Nie bez powodu mówi się, że joga to praktyka, która łączy umysł i ciało. Regularne ćwiczenie jogi może znacząco zwiększyć poziom naszej energii oraz poprawić ogólne samopoczucie. Joga dotlenia organizm, poprawia jego wydolność. Dlatego szczególnie warto ćwiczyć ją w trudnym czasie pandemii, gdy większość dnia spędzamy w pracy lub w domu.

Ponadto joga to sprawdzony od lat sposób na radzenie sobie ze stresem i nadmiernym niepokojem. Pomaga kontrolować oddech, oczyszcza umysł i rozluźnia ciało. Joga ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie psychiczne, po praktyce pozbywamy się z naszego ciała niepotrzebnych napięć i jesteśmy zwyczajnie szczęśliwszy. To niezwykle przydane w dzisiejszych zabieganych i pełnych problemów czasach.

Na co pomaga praktyka jogi?

Na co pomaga joga czytaj na Joga.info.pl, gdzie znajdziesz więcej szczegółowych informacji na ten temat. My z kolei wymienimy popularne dolegliwości, w walce z którymi może ci pomóc regularna praktyka jogi.

  • Joga pomaga przy bólu pleców, sztywności karku. Będzie więc świetnym rozwiązaniem dla osób, które pracują w pozycji siedzącej, głównie przed komputerem.
  • Pomaga w walce z wysokim cholesterolem. Regularna praktyka jogi obniża zawartość cholesterolu we krwi, minimalizuje więc ryzyko wystąpienia zawału serca.
  • Joga jest zalecana przy nadciśnieniu (jest to związane ze wspomnianym już dotlenieniem organizmu przy praktyce).
  • Joga jest dobra na zgagę, wzdęcia i inne problemy z trawieniem. Niektóre pozycje w jodze pobudzają wydzielanie soków trawiennych i zapobiegają odkładaniu się toksyn.

Kiedy warto ćwiczyć jogę?

Jak już wspomnieliśmy, na poprawę aktywności fizycznej nigdy nie jest za późno; również jogę można zacząć ćwiczyć w każdym wieku. Ponadto regularna praktyka jogi to przepis na “wieczną młodość”, zmniejsza też ryzyko wystąpienia demencji.

A jak się za to zabrać? Co trzeba wiedzieć o jodze dla początkujących, jak się przygotować do pierwszych ćwiczeń?

Bez względu na to, czy rozpoczynasz swoją przygodę z jogą w domowym zaciszu czy podczas zajęć w większej grupie, podejdź do tego bez stresu. Spróbuj się maksymalnie rozluźnić i z relaksować. Wybierz wygodny strój, taki który nie będzie cię rozpraszał i przeszkadzał w ćwiczeniach. Jeśli zamierzasz praktykować jogę w domu, musisz zaopatrzyć się również w matę do jogi, nie musisz od razu kupować tej profesjonalnej, na początek wystarczy ci zwykła, cienka mata do ćwiczeń. Pamiętaj też, żeby trenować z umiarem i się nie poddawać. Jeśli z którąś pozycją masz problem, pomiń ją i wróć do niej za jakiś czas, gdy twoje ciało będzie już nieco bardziej rozciągnięte.

Close