Written by 14:06 Dziecko Views: [tptn_views]

Co zrobić, aby pomóc potrzebującym dzieciom w czasie Covid? 1 % podatku, wolontariat, wsparcie finansowe, co jeszcze?

Ostatni rok w sposób szczególny zapisze się w historii ze względu na globalną pandemię i wiążącymi się z nią problemami. Trzeba jednak pamiętać, że wraz z pojawieniem się nowych kłopotów gospodarczych czy społecznych, te stare nie zniknęły. W dalszym ciągu opieki potrzebują m.in. dzieci, którym pomagają różnego rodzaju fundacje.

Komu warto przekazać 1 % podatku?

Na początku roku, gdy zbliża się okres rozliczania PIT-ów, wiele osób zadaje sobie pytanie, na co przeznaczyć 1% podatku. Możliwości jest bardzo wiele, mnóstwo organizacji prosi o wsparcie wyrażone w tej formie i zapewne zdecydowana większość z nich jest godna zaufania, a ich działalność potrzebna. Wybór konkretnego celu jest trudny, ale warto go dokonać i nie pozwolić, by nasz 1% podatku nie trafił do rąk potrzebujących.

W fundacji Dom Aniołów Stróżów 1 % podatku jest przeznaczany na pomoc dzieciom, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Nie tylko dzieci z domów dziecka są opuszczone przez rodziców, którzy powinni zadbać o ich dobro. Niestety zdarza się tak, że w wyniku różnych problemów lub tragedii, dorośli zapominają o swoich obowiązkach w stosunku do niepełnoletnich członków rodziny. Na szczęście są ludzie, którzy chcą nieść pomoc zagubionej młodzieży i zrzesza ich właśnie ta organizacja.

Jak pomóc potrzebującym dzieciom?

Pomóc dzieciom znajdującym się w potrzebie można na wiele różnych sposobów. Niektóre osoby decydują się poświęcić im swój własny czas oraz umiejętności, którymi dzielą się np. w ramach wolontariatu w świetlicach środowiskowych. Wiele fundacji takich, jak np. Dom Aniołów Stróżów szuka osób, które są w stanie pomóc młodym ludziom w nauce, spędzić z nimi czas organizując ciekawe zajęcia lub zapewnić im wsparcie psychologiczne. Są to jednak bardzo wymagające formy wsparcia i nie każdy może sobie na coś takiego pozwolić. Alternatywą jest więc wsparcie finansowe w postaci darowizny lub przekazania 1 % podatku na rzecz fundacji.

Dlaczego warto pomagać dzieciom?

To pytanie może się wydawać absurdalne, przecież odpowiedź wydaje się być oczywista. Jednak nie dla wszystkich. W sytuacji, gdy tak wiele osób traci pracę, musi walczyć o przetrwanie na rynku pracy lub pogodzić się ze stratą prowadzonego dotychczas biznesu, warto przypomnieć sobie, czym jest dla nas wszystkich młode pokolenie i jak wiele od niego zależy.

Mówi się, że młodzież jest przyszłością narodu. To górnolotnie brzmiące hasło ma w sobie niezwykle dużo prawdy. Młodzi ludzi pozostawieni samym sobie w obliczu najróżniejszych problemów będą popełniać wiele błędów i jest to normalne, jednak dorośli powinni pomóc im radzić sobie z konsekwencjami oraz z wyciąganiem wniosków na przyszłość. Dzieci, do których wyciągnięto pomocną dłoń, wyrosną na dorosłych, którzy będą troszczyć się o innych, wezmą odpowiedzialność za swoje działania, zapamiętają, że nikt nie powinien być sam.

Dzieci, które dzisiaj potrzebują pomocy, za kilka czy kilkanaście lat będą zakładać własne firmy, zostaną prawnikami, lekarzami, nauczycielami. Będą pracować w firmach, wychowywać kolejne pokolenia. Im większej ilości młodych ludzi pomożemy dzisiaj, tym lepszy będzie świat za parę lat.

Close