Written by 18:28 Dziecko Views: [tptn_views]

Jak uczyć dziecko oszczędzania?

Wyjaśniając dziecku, czym są pieniądze i skąd się biorą, uczysz je sztuki odpowiedzialności i doceniania wartości pieniądza. To duża odpowiedzialność, bo pamiętaj, że jeśli ty nie nauczysz dziecka myślenia o pieniądzach, to naprawdę nikt go tego nie nauczy.

Rozmawiaj z dzieckiem

Przede wszystkim, trzeba oduczyć się zasady, że dzieci i ryby głosu nie mają. Dziecko ma prawo do zadawania pytań, a ty obowiązek odpowiadania na nie. Staraj się tłumaczyć dziecku, co to są dochody, za co otrzymujesz wynagrodzenie i ile ono wynosi. Dziecko musi wiedzieć, że praca polega na zarabianiu pieniędzy i często okupiona jest wyrzeczeniem, w postaci choćby czasu, którego nie możesz spędzać z nim.

Naucz dziecko poszanowania własności

Nawet bardzo małym dzieciom, można wpajać szacunek dla przedmiotów i ich szanowanie. Wpajanie, że nie wolno psuć i niszczyć, tłumaczenie czym jest moje, a czym twoje powinno być sprawą oczywistą. Ucz dziecko oszczędzania, a nie spełniaj natychmiast jego kaprysy. Tłumacz, że popsutą rzecz trzeba odkupić. Tyle tylko, że sam dawaj przykład. Pokaż dziecku, że składanie ma sens. Ustalcie wspólny cel krótkoterminowy np. wyjście do kina i wkładajcie do skarbonki każdą dwuzłotówkę z portfela. W ten sposób będziecie wspólnie oszczędzać.

Ucz planowania

Uświadom dziecku, że także ty dysponujesz określoną sumą pieniędzy i często musisz dokonywać wyborów. Ustalaj wspólne cele finansowe i ucz, że potrzebne są pewne wyrzeczenia. Jeśli uzgodnicie, że zbieracie na wakacje, powiedz dziecku jaką kwotę trzeba odłożyć i ustalcie, że wspólnie wpisujecie ją np. na tablicy. W ten sposób dziecko będzie miało poczucie, że dyscyplinuje także ciebie, a ty spokojnie wytłumaczysz mu, dlaczego nie możesz kupić kolejnej zabawki. Pamiętaj, że cel musi być atrakcyjny dla dziecka. Na twoją emeryturę raczej nie zechce odkładać.

Zabieraj dziecko na zakupy

W trakcie zakupów, tłumacz dziecku jak należy porównywać ceny. Ucz dziecko tworzenia listy, a w sklepie pokazuj różnice w cenach produktów. Wytłumacz, dlaczego niektóre marki są droższe i jakie są zasady ustawiania towarów na półkach. Pozwól dziecku ważyć owoce i warzywa i tłumacz, w jaki sposób liczona jest ich cena. Porównuj i sprawdzaj, czy dziecko potrafi obliczyć cenę kilograma produktu. Dziecko musi zrozumieć, dlaczego niektóre rzeczy kupujesz w czasie przecen, inne na targu, a po jeszcze inne warto jechać do odległego marketu.

Close